Reklama

Szwecja: Rekordowa liczba wniosków o obywatelstwo

Szwedzki Urząd Migracyjny szacuje, że w tym roku o szwedzkie obywatelstwo zwróci się nawet 77 tysięcy osób. Do maja wpłynęło już 29 tysięcy wniosków.

Żeby uzyskać obywatelstwo Szwecji, należy mieć stały meldunek przez pięć lat i nie być notowanym za przestępstwa. Inaczej jest w Danii, gdzie od od wnioskodawców wymaga się znajomości języka duńskiego oraz stałego dochodu.

Część nowych obywateli Szwecji nie zna języka nowego kraju i zamierza powrócić kiedyś do swojej starej ojczyzny. Zdaniem Iranki, mieszkającej od 40 lat w Szwecji, to przekreśla ich szanse na szczęśliwe życie w Szwecji: "Wielu z nich zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Wciąż myślą, że kiedyś tam powrócą, dlatego nigdy nie będą mogli zintegrować się z tutejszą kulturą".

Wczoraj, wielu nowych obywateli odebrało potwierdzenie nadania im szwedzkiego obywatelstwa. Jedną z nich była Magdalena Żuchlińska-Sten.

"W pewnym sensie czuję się jakbym zostawiała Polskę troszkę bardziej niż wcześniej. Męża poznałam kilka lat wcześniej. Zakochałam się i zostałam. Na pewno mnie to wzbogaca, ale i kosztuje" - przyznaje.

W ubiegłym roku wśród 63 tysięcy nowych Szwedów najwięcej osób pochodziło z Somalii, Syrii i Iraku.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy