Reklama

Szwecja przekaże 5,5 mln koron na Fundację Auschwitz-Birkenau

Stefan Loefven, premier Szwecji, zapowiedział, że jego kraj przekaże pieniądze na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau. - Składam osobistą obietnicę - podkreślił.

Premier Szwecji Stefan Loefven na zakończenie Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe ogłosił w środę decyzję o przekazaniu 5,5 mln koron na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau.

- Zrozumienie tego, co się stało w Auschwitz jest ważne (...). Składam osobistą obietnicę działań na rzecz zachowania pamięci Holokaustu i zwalczania antysemityzmu - podkreślił Loefven podczas konferencji prasowej.

44 przedstawicieli państw

Głównym zadaniem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Na forum w Malmoe obecnych było ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów. Polskę reprezentował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. W konferencji, oprócz gospodarza - szwedzkiego premiera Stefana Loefvena - uczestniczyli także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Auschwitz-Birkenau   | fundacja | Szwecja

Reklama

Reklama

Reklama