Reklama

Reklama

Szwecja: Podłożył bombę w bloku. Podejrzany ma polskie korzenie

Mark Lorentzon, jako osoba "mogąca stanowić zagrożenie", jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym w związku z podejrzeniem o wywołanie eksplozji w bloku w Goeteborgu. Okazuje się, że mężczyzna ma polskie pochodzenie.

Jak ustaliła PAP w szwedzkim Urzędzie Patentów i Rejestracji (PRV), Mark Maciej Lorentzon, poprzednio miał inne, polskie nazwisko. Zmiany w dokumentach dokonał w 1988 roku, później na ten krok zdecydowała się jego matka.

Eksplozja w budynku wielorodzinnym

Szwedzka prokuratura po tygodniu poszukiwań mężczyzny w Szwecji zdecydowała się na wydanie za nim międzynarodowego listu gończego. Od wtorku obowiązuje Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) Lorentzona, podejrzanego o spowodowanie "zagrożenia bezpieczeństwa publicznego" oraz "usiłowanie morderstwa".

Do eksplozji, a w jej następstwie pożaru, doszło w budynku wielorodzinnym w Goeteborgu 29 września wczesnym rankiem. Kilka osób zostało poważnie rannych. Straty materialne są duże, nie wiadomo, czy kilkaset osób będzie mogło ponownie zamieszkać w bloku.

Reklama

Jak podała gazeta "Goeteborgs-Posten" szwedzka policja podejrzewa, że mężczyzna mógł zbiec do Norwegii, gdzie wcześniej pracował. W weekend przeszukano jedną z willi w Oslo, w której mimo upływu lat wciąż zameldowany był Lorentzon.

Jednym z wątków w śledztwie są również jego polskie powiązania.

Włamał się do domu opieki

Według mediów mężczyzna zajmował lokal swojej matki, będąc od dłuższego czasu w sporze z zarządcą nieruchomości. W dniu wybuchu, do którego doszło we wtorek, 55-latek miał zostać eksmitowany. Sąsiedzi opisują go jako "konfliktowego".

Ostatnio Lorentzon był oskarżony o włamanie się do domu opieki, gdzie przebywa jego matka, a także nękanie dyrektora tej placówki. Ośrodek był zamknięty w związku z pandemią koronawirusa.

Szwedzka policja twierdzi, że mężczyzna "może stanowić zagrożenie".

W Szwecji Urząd Patentów i Rejestracji (PRV) jest odpowiedzialny za rejestrację zmian nazwisk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama