Reklama

Szwecja: Po raz pierwszy w historii osoba transpłciowa została ministrem

51-letnia Lina Axelsson Kihlblom będzie odpowiadać za szkolnictwo. To pierwsza w historii tego kraju transpłciowa osoba w rządzie.

- Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu - oznajmiła po powołaniu na ministra Axelsson Kihlblom, odnosząc się do problemów Szwecji z konfliktami gangów.

Polityk w 2015 roku wydała książkę "Czy polubisz mnie teraz? Opowieść o tożsamości", w której opisała, że urodziła się w męskim ciele, a następnie przeszła operację korekty płci. "Minęło 20 lat zanim mój wygląd zaczął odzwierciedlać moje wnętrze" - wyznała w wywiadzie dla tabloidu "Expressen".

Axelsson Kihlblom była bohaterką popularnego programu dokumentalnego "Dyrektorzy", w którym pokazano, w jaki sposób uczniowie kierowanej przez nią problematycznej szkoły w Soedertaelje pod Sztokholmem poprawili swoje wyniki. 

Reklama

Ostatnio Axelsson Kihlblom nadzorowała edukację w podsztokholmskiej gminie Nynaeshamn.

Szwedzi mają nowy socjaldemokratyczny rząd

W socjaldemokratycznym jednopartyjnym rządzie Andersson, który sprawować będzie władzę przez 10 miesięcy do zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych, ministrem finansów został dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Ministrem integracji oraz migracji mianowano Andersa Ygemana, który do tej pory był ministrem infrastruktury oraz cyfryzacji.

Na czele dyplomacji pozostaje Ann Linde, a resortem obrony nadal przewodzić będzie Peter Hultqvist.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Lina Axelsson Kihlblom | Szwecja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy