Reklama

Reklama

Szwecja i Finlandia bliżej NATO? Władze zadowolone z rozmów z Turcją

Według szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde negocjacje z Turcją w sprawie wniosku o wejście Szwecji do NATO "posunęły się naprzód". Podobnie rozmowy ze stroną turecką ocenił prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

- Poczyniliśmy postępy w negocjacjach, aby przezwyciężyć sprzeciw Turcji wobec kandydatury Szwecji do NATO. Przełom może nastąpić na rozpoczynającym się szczycie Sojuszu w Madrycie - stwierdziła we wtorek Ann Linde w rozmowie z dziennikiem "Svenska Dagbladet".

Dodała jednocześnie, że Szwecja "jest przygotowana na to, że rozmowy z Turcją potrwają dłużej". - Wtedy cierpliwie będziemy kontynuować negocjacje po szczycie - podkreśliła Linde.

Szwecja i Finlandia chcą dołączyć do NATO

W podobny sposób wypowiedział się we wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto, podkreślając, że "panuje nieco większe wzajemne zrozumienie". Dodał, że nie jest optymistą ani pesymistą, jeśli chodzi o wynik toczących się negocjacji. Niinisto ostrzegł, że jeśli członkowie NATO nie przezwyciężą oporu Turcji, to skorzysta na tym prezydent Rosji Władimir Putin.

Reklama

Przywódcy Szwecji, Finlandii oraz Turcji mają się spotkać w Madrycie.  

Polski rząd popiera kandydatury

Podczas wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu rzecznik Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgodę na podpisaniu protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii.

- Polski rząd wspiera aspiracje dotyczące dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Królestwa Szwecji oraz Republiki Finlandii - zapewnił rzecznik rządu.

- W przypadku, gdyby państwa NATO zgodziły się na akcesję Finlandii i Szwecji, nastąpi wyrażenie w formie ustawy i ratyfikacja zgodnie z procedurami, które są przewidziane w polskiej konstytucji - wskazywał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy