Reklama

Reklama

Szwecja: 17-latek skazany za zabójstwo policjanta

Śmiertelnie postrzelił szwedzkiego 33-letniego policjanta, a następnie uciekł na elektrycznej hulajnodze. 17-latek pochodzący z Afryki został schwytany dwa dni później, a w piątek sąd w Goeteborgu skazał go na osiem lat więzienia. O wymiarze kary zdecydował sędzia Goeran Lundahl, który przypomniał, że "do zbrodni doszło w środowisku przestępczym podczas trwającego konfliktu gangów".

Według prokuratury, w Goeteborgu od 10 lat trwała waśń między grupami z południowej oraz północnej części dzielnicy Biskopsgarden. Skazany nastolatek brał udział w kłótniach, a zanim zastrzelił stróża prawa, usłyszał także wyrok za usiłowanie morderstwa w tramwaju. Miał wówczas 15 lat i próbował zabić wrogiego mu członka gangu.

Zamordowany policjant pod koniec czerwca patrolował dzielnicę Biskopsgarden po cywilnemu na skuterze. Został śmiertelnie postrzelony, gdy rozmawiał z grupą mieszkańców. Sprawca uciekł na elektrycznej hulajnodze, a użyta przez niego broń została uznana za wojskową. Nastolatek został zatrzymany dwa dni później.

Reklama

17-latek skazany na osiem lat więzienia. Ma również wypłacić odszkodowanie

Śmierć mundurowego wywołała w Szwecji poruszenie, a jego pogrzeb zgromadził tłumy. Mężczyzna służył wcześniej w wojsku, był także uczestnikiem misji wojskowej w Mali, gdzie walczył z terrorystami.

17-latek ma zapłacić odszkodowanie rodzinie zamordowanego. Prokurator żądał dla niego 10 lat pozbawienia wolności, lecz według komentarzy mediów kara ośmiu lat więzienia - jak na szwedzkie ustawodawstwo - jest i tak surowa. W większości przypadków młodociani przestępcy są skazywani jedynie na maksymalnie czteroletni pobyt w zakładzie poprawczym.

Gdyby zabójca policjanta miał więcej niż 21 lat, mógłby zostać skazany na dożywocie. Obecnie w szwedzkim parlamencie trwają prace nad zaostrzeniem kodeksu karnego w przypadku przestępstw dokonywanych przez młodocianych.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama