Reklama

Szturm irackiej armii na lotnisko w Mosulu

Wspierane przez USA irackie siły rządowe przypuściły w czwartek rano atak na lotnisko w Mosulu oraz na pobliską bazę wojskową w ramach ofensywy wymierzonej w dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) - podała iracka telewizja.

"Siły szybkiego reagowania, pododdziały policji federalnej i jednostki antyterrorystyczne szturmują lotnisko w Mosulu oraz bazę wojskową al-Gazlani" - poinformowano w komunikacie odczytanym w telewizji.

Port lotniczy w Mosulu i baza znajdują się na południowych obrzeżach miasta, na zachód od rzeki Tygrys dzielącej Mosul na dwie części. Mają ważne znaczenie, gdyż mogą posłużyć jako miejsca do wyprowadzenia ataku na zachodni Mosul opanowany przez dżihadystów z IS - pisze agencja Reutera.

Według obserwatorów walki o zachodni Mosul mogą być najcięższe od początku ofensywy sił rządowych mającej na celu odzyskanie kontroli nad całym miastem. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu.

Reklama

 Część zachodnia miasta jest mniejsza od wschodniej, ale gęściej zaludniona. To tam znajdują się umocnione punkty oporu IS.

Mosul to ostatni bastion dżihadystów w Iraku; to tam w czerwcu 2014 roku przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w Iraku i Syrii. Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy