Reklama

Sztokholm: Skradziono cenne dzieła Salvadora Dalego

Nieznani sprawcy staranowali w czwartek rano drzwi do galerii Couleur w luksusowej dzielnicy Sztokholmu - Oestermalm, zabierając 10-12 cennych rzeźb z brązu oraz rycin słynnego hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dalego.

"Każda z rzeźb wyceniana jest na 200-500 tys. koron" - poinformował właściciel galerii Peder Enström. To równowartość 18-47 tys. euro.

Surrealistyczne rzeźby o wysokości 40-50 cm wypożyczone były ze Szwajcarii na kilkudniową wystawę, która miała zakończyć się w sobotę.

Kradzież z włamaniem

Według rzeczniczki sztokholmskiej policji Towe Haegg, zdarzenie zostało zakwalifikowane jako "kradzież z włamaniem". Funkcjonariusze pojawili się na miejscu po informacji od firmy ochroniarskiej. 

W galerii trwają obecnie oględziny, policja prowadzi analizę zapisu z kamer monitoringu. Dotychczas nikt nie został zatrzymany.

Reklama

Uciekli ciemnym audi

Jak zeznali świadkowie, włamania dokonało najprawdopodobniej dwóch osobników, którzy uciekli ciemnym samochodem audi.

W opinii szwedzkiego eksperta Magnusa Bexheda, mogła to być kradzież na zamówienie albo złodzieje nie do końca byli świadomi, jak działa rynek dzieł sztuki. 

"Dziś bardzo trudno jest sprzedać dzieło, które pochodzi z kradzieży. Żyjemy w cyfrowych czasach, informacje rozprzestrzeniają się bardzo szybko" - stwierdził Brexhed.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy