Reklama

Reklama

Szefowa KE o reformie sądownictwa: Ten warunek jest wymagany

- Polska musi wywiązać się ze zobowiązań dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów, w kontekście unijnego funduszu odbudowy - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Zwróciła uwagę, że nowe prawo w Polsce nie pozwala kwestionować sędziom statusu innych sędziów, bez ryzyka odpowiedzialności dyscyplinarnej.

- Polska musi wywiązać się ze zobowiązań, dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy. Wciąż oceniamy nowe prawo, dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej na konferencji prasowej w Litomyślu, gdzie uczestniczyła w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej.

- Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej - dodała zapytana o tę kwestię przez dziennikarza niemieckiej agencji dpa.

Reklama

- Ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami, co odblokuje pierwszą wypłatę. Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale widzimy, że tej części brakuje - mówiła dalej von der Leyen.

Wsparcie premiera Czech

Uczestniczący w konferencji prasowej przewodniczącej KE, premier Czech Petr Fiala powiedział, że "Polska pokazuje swoim podejściem do wojny na Ukrainie, swoim gorącym przyjęciem ogromnej, niewyobrażalnej fali uchodźców jak wysoko czci i jak w praktyce wypełnia wartości europejskie".

- Myślę, że o tym trzeba pamiętać. Muszę was zapewnić, że Czeska Republika, jako kraj prezydencji będzie stale pośredniczyć w konfliktowych sytuacjach, aby doprowadzić do dobrych rezultatów - zadeklarował Fiala.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy