Reklama

Reklama

Szef węgierskiego MSZ: Rząd ma propozycję do pakietu migracyjnego ONZ

"Rząd Węgier przyjął propozycję w sprawie pakietu migracyjnego ONZ i przedstawi ją szefowi Zgromadzenia Ogólnego" - powiedział w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto. Jak dodał, w węgierskiej propozycji znajduje się 12 punktów.

Oświadczył, że jeśli wspomniane 12 punktów nie trafi do pakietu, Węgry nie będą w stanie poprzeć jego przyjęcia. Dodał, że celem propozycji jest zagwarantowanie Węgrom bezpieczeństwa.

W propozycji zatytułowanej "Dla nas bezpieczeństwo jest najważniejsze" podkreślono, że migracja jest procesem niedobrym i niebezpiecznym, a także źródłem poważnych wyzwań w sferze bezpieczeństwa. Według Węgier celem wysiłków międzynarodowych w tej sferze powinno być powstrzymanie procesu migracji - powiedział Szijjarto.

Wady migracji

Ponadto według ministra rząd Węgier uważa, że prawo do migracji nie należy do podstawowych praw człowieka, a migracja nie jest dobra dla nikogo: ani dla tego, kto musi wyruszyć w drogę, ani dla krajów tranzytowych, ani dla społeczności, które są zmuszane przyjmować tłumy osób z zupełnie innej kultury.

Reklama

Szijjarto powiedział, że zgodnie z jednym z punktów propozycji obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest przyznanie, iż każdy ma prawo żyć we własnym kraju w pokoju i bezpieczeństwie, a jeśli tak się nie dzieje, to powinien móc pozostać w jak najbliższym kraju, dopóki nie będzie mógł wrócić do domu.

W propozycji zapisano również, że na procesach migracyjnych korzystają wyłącznie przemytnicy ludzi i dlatego społeczność międzynarodowa powinna zlikwidować ich siatki i surowo karać przemytników. Należy także unikać narzucania polityki, która nakłania do korzystania z usług przemytników.

Znaczenie suwerenności

W kolejnym punkcie jest mowa o znaczeniu suwerenności i o tym, że należy respektować prawo każdego państwa do traktowania bezpieczeństwa własnych obywateli w sposób priorytetowy i że nie można kwestionować jego prawa do decydowania, kogo wpuszcza na swoje terytorium.

Dalej rząd Węgier podkreśla, że społeczność międzynarodowa powinna wspierać wszystkie państwa w chronieniu ich tradycji i struktur społecznych, a jeśli chodzi o wyzwania demograficzne i na rynku pracy, to są na nie lepsze odpowiedzi niż migracja. Każde państwo ma też prawo do chronienia swoich granic, a społeczność międzynarodowa powinna je w tym wspierać - zaznaczył.

W ostatnich dwóch punktach podkreślono, że nielegalne przekroczenie granicy jest poważnym przestępstwem, które trzeba karać, a pakiet migracyjny ONZ nie może narzucać żadnych zobowiązań prawnych państwom członkowskim.

"To Węgry decydują, a nie ONZ!"

Jak podkreślił Szijjarto, propozycja zostanie też przekazana państwom członkowskim UE oraz NATO.

Dodał, że Europa nie znalazła dotąd odpowiedzi na wyzwania migracji, a obowiązkowe kwoty relokacyjne służą temu, by jak najwięcej osób nabierało przekonania, że jeśli już dotrą do Europy, to będzie im wolno tu zostać.

Na profilu węgierskiego rządu na Facebooku pojawił się w czwartek napis "ONZ chce, byśmy nieustannie przyjmowali migrantów", i "To Węgry decydują, a nie ONZ!".

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy