Reklama

Szef unijnej dyplomacji: Nie przygotowujemy nowych sankcji przeciwko Rosji

Mimo tego, że przy granicy Ukrainą jest 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy, władze unijne nie przygotowują nowych sankcji przeciwko Rosji. Poinformował o tym w Brukseli Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych.

- Sytuacja na granicy z Ukrainą jest bardzo niepokojąca. Zgromadziło się tam ponad 150 tys. rosyjskich żołnierzy. Ryzyko dalszej eskalacji jest ewidentne. Musimy pochwalić Ukrainę za jej powściągliwą reakcję i wzywamy Rosję do deeskalacji - powiedział szef unijnej dyplomacji po zakończeniu nieformalnej wideokonferencji unijnych ministrów spraw zagranicznych.

- Przekaz wszystkich ministrów był bardzo jasny: całkowite poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - dodał. Zastrzegł jednocześnie, że UE nie przygotowuje nowych sankcji przeciwko Rosji.

Reklama

- Obecnie nie ma żadnego ruchu w kwestii nowych sankcji przeciwko Rosji. Może to się zmienić - zaznaczył Borrell.

Napięcia między Czechami i Rosją

Szef unijnej dyplomacji poinformował też, że Czechy nie zwróciły się do państw UE o skoordynowane wydalenie rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium.

Po decyzji o wydaleniu 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako pracownicy wywiadu, Moskwa nakazała do północy z poniedziałku na wtorek wyjazd 20 pracowników placówki czeskiej. Według mediów rosyjskich, które powołują się na wypowiedzi przedstawicieli Czech, w Moskwie pozostanie jedynie pięciu dyplomatów czeskich. Rosja w ramach retorsji zabroniła czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji.

Praga zdecydowała się na wydalenie pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, mając uzasadnione podejrzenia, że rosyjscy agenci stoją za wybuchem w składzie amunicji w Czechach w 2014 roku. Zginęły w nim dwie osoby.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020


PAP

Reklama

Reklama

Reklama