Reklama

Reklama

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: Rosja odłącza się od Europy

- Rosja odłącza się od Europy, uważa system unijny za zagrożenie - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Przedstawiając w Parlamencie Europejskim sprawozdanie ze swojej niedawnej wizyty w Moskwie, przekazał, że Rosja nie jest zainteresowana odbudową relacji z Unią Europejską.

- Obecne struktury władzy w Rosji, łączące ukryte interesy gospodarcze, kontrolę wojskową i polityczną nie pozostawiają żadnej przestrzeni dla demokratycznych rządów prawa. Silny odpór wobec wszelkich dyskusji dotyczących praw człowieka i wartości demokratycznych pokazuje, że uznają one takie dyskusje za zagrożenie egzystencjalne - ocenił wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych.

Borrell, który był w ostatnich dniach ostro krytykowany za swoją postawę w czasie wizyty w Rosji, zapewnił, że nie miał złudzeń co do tego kraju.

- Teraz mam jeszcze większe obawy. Rząd Rosji podąża budzącą obawy autorytarna drogą. Przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego i wolności wypowiedzi zmniejsza się. Wydaje się, że nie ma już prawie wcale miejsca dla rozwoju alternatyw demokratycznych. Władze rosyjskie pokazały w sprawie Nawalnego, że są całkowicie bezlitosne, jeśli chodzi o zduszanie takich prób demokratyzacji - mówił szef dyplomacji UE. 

Reklama

- Rosja stara się podzielić Unię Europejską, jednak nie udało jej się to. Wydaje się, że to był cel podczas mojej wizyty w Moskwie - powiedział Borrell.  

Jak dodał, możliwe są nowe unijnej sankcje na Rosję. - Przedstawię propozycje - zapowiedział. 

Wizyta w Moskwie i wspólna konferencja

W ubiegłym tygodniu szef dyplomacji UE Josep Borrell złożył wizytę w Moskwie. Rozmawiał m.in. z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i wystąpił z nim na wspólnej konferencji prasowej.

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył wówczas m.in., że Unia Europejska nie jest obecnie solidnym partnerem Rosji. Komentując natomiast możliwość nałożenia przez Zachód nowych sankcji na Rosję z powodu sytuacji wokół opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Ławrow mówił, że Moskwa przywykła już do nakładanych jednostronnie restrykcji.

Wizyta Borrella wywołała falę krytyki pod jego adresem ze strony zachodnich polityków i dyplomatów. Niektórzy uważają, że Hiszpan powinien podać się do dymisji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy