Reklama

Reklama

Szef polskiej dyplomacji o demonstracjach w sprawie Nawalnego: Jesteśmy zaniepokojeni

Wzywamy do zaprzestania łamania praw człowieka - napisał szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau na Twitterze. Jak dodał, jest zaniepokojony działaniami państwa rosyjskiego wobec uczestników pokojowych demonstracji. Tymczasem media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać jak funkcjonariusz OMON-u kopie kobietę w brzuch.

Szef MSZ podkreślił również, że w tych okolicznościach Unia Europejska "potrzebuje jedności i determinacji".

W sobotę w całej Rosji doszło do demonstracji zwolenników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego zatrzymanego w ubiegłą niedzielę na lotnisku w Moskwie.

Liczbę osób, które wzięły udział w sobotniej demonstracji w Moskwie, odbywającej się bez zezwolenia władz, policja oszacowała na 4 tysiące. Szacunki mediów są znacznie wyższe: agencja Reutera podała liczbę 40 tysięcy uczestników. Podczas manifestacji doszło do starć z policją.

Czytaj też: Nagrania z brutalnej akcji policji

Reklama

Tymczasem w mediach społecznościowych widać, jak jeden z funkcjonariuszy funkcjonariusz kopie protestującą kobietę w brzuch. "Rosyjski OMON bierze przykład ze swoich białoruskich kolegów" - napisał na Twitterze Andrzej Poczobut. Dziennikarz i członek zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi skomentował w ten sposób nagranie, na którym widać brutalne zachowanie funkcjonariusza OMON-u.

Według ostatnich szacunków portalu OWD-Info, monitorującego zatrzymania w Rosji, podczas sobotnich demonstracji w obronie Nawalnego zatrzymano w całym kraju 1955 osób, w tym 681 w Moskwie. Podczas manifestacji w stolicy zatrzymano też żonę Nawalnego Julię, która po trzech godzinach została wypuszczona na wolność.

Demonstracja w wielu miastach, co najmniej 2,5 tys. osób zatrzymanych

Zwołane przez zwolenników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego demonstracje z żądaniem jego uwolnienia z aresztu odbyły się w wielu miastach Rosji bez zezwolenia władz. Dokładną liczbę uczestników trudno oszacować. Policja zatrzymała w całym kraju 2501 osób.

Dane o zatrzymanych podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Według szacunków portalu w Moskwie zatrzymano 941 osób, w Petersburgu - 356.

Oprócz protestów w dwóch głównych metropoliach kraju demonstracje odbyły się także w wielu innych rosyjskich miastach, w tym w małych miejscowościach. Właśnie ten aspekt - obok wyjątkowo wysokiej liczby zatrzymanych - podkreślają komentatorzy w Rosji. Choć dokładną liczbę uczestników trudno oszacować, wydaje się, że zasięg demonstracji był największy od wielu lat. Jest to zaskoczeniem, bo po aresztowaniu Nawalnego nie spodziewano się masowych wystąpień w jego obronie.

"Pałac Putina". Dziesiątki milionów wyświetleń

Niewykluczone, że do protestów przyczynił się materiał śledczy przygotowany przez Nawalnego o luksusowej rezydencji na południu Rosji, którą opozycjonista nazywa "pałacem (prezydenta Władimira) Putina". Do tej pory film miał prawie 70 mln wyświetleń w internecie.

Zwolennicy opozycjonisty zapowiedzieli kolejne protesty na najbliższy weekend, 30-31 stycznia. Również te odbędą się bez zezwolenia, bowiem odstęp czasowy nie pozwala na uzgodnienie ich z władzami lokalnymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje