Reklama

Reklama

Szef Parlamentu Europejskiego krytykuje Tuska

Szef Parlamentu Europejski Antonio Tajani oświadczył w czwartek, że chce spotkać się z liderami państw Unii Europejskiej, m.in. nowym premierem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, by porozmawiać o reformie Wspólnoty. Skrytykował także Donalda Tuska za jego list w sprawie migracji.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego skrytykował szefa Rady Europejskiej za jego propozycje w sprawie migracji.

Antonio Tajani powiedział o tym w Brukseli po półgodzinnej rozmowie z europejskimi liderami. Od tego spotkania rozpoczął się unijny szczyt. 

Donald Tusk w rozesłanym do państw członkowskich planie działań negatywnie ocenił przymusowe przyjmowanie uchodźców. Ocenił, że ten system okazał się nieskuteczny i doprowadził do podziałów w Unii. Zaproponował też, by decyzje w sprawie sposobów walki z kryzysem migracyjnym zapadły na zasadzie jednomyślności. 

Reklama

Zwłaszcza ten ostatni pomysł nie spodobał się przewodniczącemu Europarlamentu. "Traktat nic nie mówi o potrzebie szukania jednomyślności. Rada musi uzyskać poparcie większości kwalifikowanej. Parlament Europejski będzie bronił swoich prerogatyw" - powiedział Antonio Tajani, który uważa, że propozycja jednomyślności decyzji to chęć zwiększenia uprawnień unijnych krajów kosztem Europarlamentu.

Antonio Tajani oświadczył także w czwartek, że chce spotkać się z liderami państw Unii Europejskiej, by porozmawiać o reformie Wspólnoty.

Tajani był pytany, czy miał okazję rozmawiać z Morawieckim i czy w związku ze zmianą premiera w Polsce widzi większą otwartość polskiej strony na dyskusję. Szef Parlamentu Europejskiego zaznaczył, że miał już okazję rozmawiać się z nowym premierem Polski, a w najbliższej przyszłości chce zorganizować debatę z przywódcami państw unijnych i odbyć głęboką dyskusję o reformach.

"Parlament Europejski będzie w centrum dyskusji o przyszłości UE. (...) Wyślę zaproszenie do nowego premiera Polski, tak jak wysłałem do wszystkich przywódców w UE" - powiedział.

Zaznaczył, że nie będzie to rodzaj formalnego spotkania, ale debata. Nie sprecyzował jednak, kiedy miałaby się odbyć.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy