Reklama

Reklama

Szef niemieckiego wywiadu naraził się władzom uwagami o Rosji

Szef niemieckiego wywiadu zagranicznego BND Bruno Kahl naraził się rządowi Niemiec publicznym wystąpieniem, w którym wyraził wątpliwość co do możliwości wycofania się Rosji z anektowanego przez nią Krymu - podał w najnowszym wydaniu "Der Spiegel".

Podczas dyskusji zorganizowanej przez Fundację Hannsa Seidla w Monachium Kahl miał powiedzieć, że w sprawie Krymu "trzeba się pożegnać z nadziejami" - pisze wydawany w Hamburgu tygodnik.

Niemiecki rząd uznał wypowiedź szefa BND za niefortunną, ponieważ Berlin stoi na stanowisku, że aneksja była niezgodna z prawem międzynarodowym i musi zostać skorygowana.

"Der Spiegel" podkreśla, że urząd kanclerski, który sprawuje nadzór nad służbami, był wcześniej poinformowany o udziale Kahla w dyskusji, nie znał jednak treści jego wystąpienia.

Reklama

Jak pisały niemieckie media, Kahl ostrzegł w Monachium przed rosnącymi ambicjami mocarstwowymi Moskwy i podał w wątpliwość militarną zdolność Europy Zachodniej do skutecznego przeciwstawienia się temu niebezpieczeństwu.

Zdaniem szefa wywiadu rosyjska armia dokonała "zadziwiającej" modernizacji uzbrojenia i mechanizmów dowódczych. Siłę wojska stacjonującego w zachodnich okręgach wojskowych Rosji nazwał "niepokojącą". Moskwa stara się o odzyskanie swojej dominującej roli w Europie poprzez osłabienie Unii Europejskiej i wyparcie USA, a szczególnie o wbicie klina między Europę i Amerykę - mówił Kahl cytowany przez "Sueddeutsche Zeitung".

"Zamiast partnera w zabiegach o zapewnienie bezpieczeństwa mamy w Rosji do czynienia z potencjalnym zagrożeniem" - powiedział Kahl.

"SZ" zwraca uwagę, że szef BND unika zazwyczaj wystąpień publicznych i ogranicza się do doradzania kanclerz i jej rządowi.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy