Szef NATO o nowym zobowiązaniu Sojuszu. Chodzi o wydatki na obronność

Dawid Skrzypiński

Dawid Skrzypiński

Aktualizacja

- Spodziewam się, że będzie to ponad 3 proc. PKB, choć nadal jesteśmy na wczesnym etapie - mówił o wydatkach na obronność szef NATO Mark Rutte. Ponadto polityk zgodził się z Donaldem Trumpem, co do sprawiedliwszego podziału obciążeń w sprawie pomocy Ukrainie między USA a europejskimi krajami.

Szef NATO zabrał głos ws. wydatków na obronność
Szef NATO zabrał głos ws. wydatków na obronnośćJohanna Geron / Reuters Agencja FORUM

W siedzibie NATO w Brukseli odbywa się w środę spotkanie tzw. Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. W czwartek odbędzie się tam spotkanie ministrów obrony Sojuszu.

Jak powiedział Rutte, jednym z najważniejszych tematów obrad będą wydatki na obronność. Zauważył, że w 2024 roku państwa NATO w Europie i Kanada zainwestowały 485 mld dolarów w obronę, co stanowi wzrost o prawie 20 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.

Wydatki na obronność. Szef NATO: Musimy to kontynuować

- Prezydent Trump konsekwentnie prosił kraje europejskie, aby zrobiły więcej. Złożyliśmy zobowiązanie (na szczycie Sojuszu) w Walii w 2014 r. i zasadniczo niewiele się wydarzyło po 2014 r. - podkreślił.  - Naprawdę zaczęło się to rozwijać, gdy był prezydentem w 2016, 2017 roku, a szczególnie w latach 2018 i 2019, aż do dziś (...) - powiedział Rutte.

- Musimy to kontynuować. Dobre jest to, że mamy teraz proces planowania obronnego NATO, który da jasność co do działań koniecznych, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Następnie zobaczymy, gdzie są luki - mówił.

- Teraz będziemy mieć debatę dotyczącą tego, jak wypełnić lukę między tym, gdzie jesteśmy, a gdzie musimy być. Spodziewam się, że będzie to ponad 3 proc., (...) ale nie zobowiązuję się teraz do żadnej liczby, ponieważ nadal jesteśmy na wczesnym etapie dokładnego szacowania szczegółów - zastrzegł.

Wsparcie dla Ukrainy. Szef NATO zgodził się z Donaldem Trumpem

- Musimy zrobić o wiele więcej, abyśmy mieli to, czego potrzebujemy do odstraszania i obrony oraz aby podział obciążeń był bardziej sprawiedliwy - podkreślił Rutte.

Członkowie NATO zgodzili się w zeszłym roku na udzielenie Ukrainie 40 miliardów euro pomocy w zakresie bezpieczeństwa - przypomina Reuters.. Ostatecznie jednak wysłali ponad 50 miliardów, z czego ponad połowa pochodziła od europejskich sojuszników i Kanady.

- Stanowi to duży krok w kierunku tego, do czego wzywał prezydent Trump. Zgadzam się z nim, że musimy wyrównać pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy - stwierdził szef Sojuszu.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Sasin w ''Graffiti'' o propozycjach deregulacyjnych dla rządu: Teatr z pokazywaniem palcem pana Brzoski, to był dosyć żenujący spektaklPolsat NewsPolsat News