Reklama

Reklama

Szef MSZ Włoch: Żaden kraj nie jest wolny od groźby terroryzmu

Szef MSZ Włoch Angelino Alfano uważa, że "bezpieczeństwo i solidarność" związana z migrantami mogą iść w parze. W wywiadzie dla "Corriere della Sera" w poniedziałek ocenił, że Europa podzielona w sprawie migracji nie powinna pouczać prezydenta Donalda Trumpa.

W rozmowie z włoską gazetą szef dyplomacji pytany o politykę imigracyjną Trumpa zauważył, że nie robi on nic innego od tego, co obiecał w kampanii wyborczej.

Następnie Alfano stwierdził: "Nasze spojrzenie jest inne i okazuje się do tej pory zwycięskie". Polega ono - przypomniał - na tym, że nie ma żadnego "ogólnikowego stawiania znaku równości między migracją i terroryzmem", a także na skoncentrowaniu uwagi na konkretnych przypadkach.

"Połączyliśmy rygor i człowieczeństwo, a nasze rezultaty w dziedzinie bezpieczeństwa świadczą o tym, że nie pomyliliśmy się" - zauważył szef MSZ.

Reklama

"Jestem pewien - dodał - że to właśnie nasze człowieczeństwo wpłynęło na nasze bezpieczeństwo".

"Bezpieczeństwo i solidarność mogą iść w parze"

Minister Alfano przypomniał, że z Włoch wydalono zradykalizowanych imigrantów, nie czekając na wyroki sądu.

"Jesteśmy mistrzami świata w ratowaniu życia ludzi na Morzu Śródziemnym i udzielaniu gościny tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami. Bezpieczeństwo i solidarność mogą iść w parze" - oświadczył Angelino Alfano.

Wyjaśnił, że kiedy był szefem MSW, zwracał szczególną uwagę na osoby przybywające z rejonów, w których najbardziej szerzy się islamski terroryzm.

"Cicha prewencja wobec nich, jeszcze przed widoczną represją, ma fundamentalne znaczenie"- wskazał.

Szef dyplomacji oznajmił: "Jestem za pluralizmem i poszanowaniem praw człowieka, ale bezpieczeństwo Włochów jest na pierwszym miejscu. Dlatego nie wahałem się wydalić islamskich ekstremistów".

"Także w Europie wznosi się mur"

Odnosząc się do antyimigracyjnego dekretu Trumpa, minister Alfano ocenił, że podziały w Europie na tle kryzysu migracyjnego nie upoważniają jej do osądzania innych.

"Europa nie może wyobrażać sobie, że będzie pokazywać swą bezradność wobec kwestii migracji i jednocześnie być szanowana w swych osądach" - powiedział.

"Czy chcemy zapomnieć o tym, że także w Europie wznosi się mury albo czasem tam, gdzie nie powstają, są przywoływane?" - zapytał szef MSZ Włoch.

"Odkąd byłem w MSW, mówiłem, że należy zwrócić szczególną uwagę na europejskich islamistów, bardziej niż na afrykańskich imigrantów. Mieszkają na peryferiach wielu miast i zradykalizowali się, żyjąc w Europie" - dodał.

"Polityka integracji ma fundamentalne znaczenie, by stawić czoła zagrożeniu" - zaznaczył Angelino Alfano. Zastrzegł zarazem, że nie istnieje "zerowe ryzyko", i że żaden kraj nie może uważać się wolny od groźby terroryzmu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy