Reklama

Reklama

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Nie ma mowy o wymianie tankowców z Iranem

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab wykluczył w czwartek możliwość wymiany przejętego przez Iran tankowca pływającego pod brytyjską banderą za irański tankowiec zatrzymany u wybrzeży Gibraltaru.

"Nie będzie żadnych wymian. Jeśli jakieś osoby lub państwa nielegalnie zatrzymują statek pod brytyjską banderą, to należy podtrzymać prawo oraz prawo międzynarodowe" - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji podczas wizyty w Bangkoku.

"Nie zamierzamy wymieniać statku, który został zatrzymany zgodnie z prawem, na statek zatrzymany niezgodnie z prawem" - podkreślił, dodając, że nie jest to sposób na wyjście Iranu z międzynarodowej izolacji. "Obawiam się więc, że swego rodzaju wymiany czy powiązania nie ma wśród możliwych opcji" - powiedział Raab.

Napięcia na linii Teheran-Londyn

Sytuacja na linii Teheran-Londyn pozostaje w ostatnim czasie szczególnie napięta. Najpierw na początku lipca u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

Reklama

Następnie 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy