Reklama

Reklama

Szef MSZ Węgier: Soros i Timmermans nie akceptują wyników wyborów

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech.

Odnosząc się w Radiu Kossuth do poniedziałkowego spotkania Sorosa i Timmermansa w Brukseli, Szijjarto oznajmił, że ani oni, ani wspierane przez nich organizacje pozarządowe nie potrafią albo nie chcą zaakceptować wyników wyborów parlamentarnych na Węgrzech z 8 kwietnia.  

Jak podkreślił, rządząca koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej odniosła na wyborach historyczne zwycięstwo - wygrała po raz trzeci z rzędu i zdobyła większość 2/3 mandatów w parlamencie.

Szijjarto: Presja z powodu polityki migracyjnej wzrośnie

Według Szijjarto, Soros i Timmermans to politycy "skrajnie proimigracyjni". "Wiemy też, że obaj są zdecydowanymi przeciwnikami węgierskiego rządu i węgierskiej polityki migracyjnej" - oznajmił minister.  

Reklama

Wyraził przekonanie, że presja wywierana na rząd węgierski z powodu jego polityki migracyjnej będzie się utrzymywać, a nawet nasilać. Jednak rząd dysponuje tak dużym poparciem - z uwagi na rekordową, około 70-proc. frekwencję oraz wysoki odsetek głosów oddanych na rządzącą koalicję - że jest w stanie oprzeć się nawet najsilniejszym naciskom - zaznaczył.  

W poniedziałek Szijjarto ocenił, że poprzez rozmowy w Brukseli "Soros chce doprowadzić do ukarania Węgrów, bo zagłosowali na odrzucający imigrację Fidesz". Według węgierskiego rządu, "Soros chce sprowadzić do Europy miliony imigrantów".

Rzecznik KE: Soros i Timmermans znają się od dawna

Rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein powiedział w poniedziałek o spotkaniu Timmermansa z Sorosem, że drzwi KE są otwarte dla wszystkich i dotyczy to także przedstawicieli organizacji pozarządowych.  

Wcześniej inny rzecznik KE Margaritis Schinas powiedział, że Soros i Timmermans znają się od dawna i regularnie rozmawiają na szeroki wachlarz tematów dotyczących UE. Sam Timmermans mówił w styczniu, że współpracuje z Sorosem od około 20 lat, a podczas ich rozmów stale powraca temat, jak można wzmocnić jedność Unii Europejskiej.  

Soros, którego osobista fortuna pod koniec 2017 r. została oszacowana przez "Forbesa" na ok. 23 mld dolarów USA, urodził się na Węgrzech. Po II wojnie światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował filozofię i został traderem na giełdzie papierów wartościowych. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w 1969 r. założył firmę Soros Fund Management.  

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy