Reklama

Reklama

Szef MSZ Turcji: Zerwiemy umowę ws. migrantów, jeśli UE nie zniesie wiz

Mevlut Cavusoglu, szef tureckiego MSZ, ostrzegł w piątek, że Ankara zerwie porozumienie zawarte w 2016 roku z Unią Europejską w sprawie powstrzymywania napływu migrantów do UE, jeśli Unia nie zniesie obowiązku wizowego dla obywatel Turcji.

"Jeśli Unia Europejska zachowuje szczerość w swym postępowaniu, będziemy w stanie rozwiązać ten problem. Jeśli nie, nie będzie porozumienia migracyjnego, nie będzie porozumienia w sprawie przyjmowania z powrotem uchodźców. Nie jest to z naszej strony pogróżka ani szantaż. Obie strony powinny dotrzymywać swych zobowiązań" - ostrzegł Cavusoglu, wypowiadając się dla telewizji NTV.

Dodał, że "niektóre antytureckie koła w UE starają się przeciwdziałać zniesieniu wiz dla obywateli tureckich".

Szef MSZ w Ankarze zażądał również dopłacenia kwoty brakującej do sześciu miliardów euro kompensacji ekonomicznej za przyjmowanie przez Turcję z powrotem na swym terytorium uciekinierów z Syrii napływających do Europy.

Reklama

"Zgodzono się wypłacić nam pod koniec 2018 roku drugą transzę - obiecane trzy miliardy euro. Spodziewam się, że biurokracja zadziała tym razem szybciej. To ważne, aby UE dotrzymała obietnicy" - powtórzył turecki minister.

Cavusoglu podkreślił również, że Ankara i Bruksela powinny pracować nad polepszeniem sytuacji w Syrii, co przyczyni się do zapobieżenia wzrostowi fali imigrantów.

"Istotne jest zahamowanie tej fali migrantów już w krajach, z których pochodzą. Istnieje wiele jej przyczyn: bezrobocie, terroryzm, głód i - być może - inne powody. Należałoby rozwiązywać te problemy na miejscu - w krajach, z których pochodzą migranci. W przeciwnym wypadku niezależnie od tego, ile pieniędzy wydamy, nie da się zatrzymać tej fali" - ostrzega minister.

Według najnowszych danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Turcji przebywa obecnie 3,5 miliona Syryjczyków, to jest więcej niż gdziekolwiek indziej zagranicą.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy