Reklama

Szef MSZ Meksyku o strzelaninie w El Paso: To atak terrorystyczny na Meksykanów

"Strzelaninę w El Paso traktujemy jako atak terrorystyczny na społeczność meksykańską w Stanach Zjednoczonych" - oświadczył w niedzielę późnym wieczorem czasu lokalnego szef meksykańskiej dyplomacji, Marcelo Ebrard.

W sobotę 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso na zachodzie Teksasu, zabijając 20 osób, w tym siedmiu Meksykanów, i raniąc 26. Sprawcę ujęto, grozi mu kara śmierci.

Amerykańska prokuratura federalna przekazała w niedzielę, że obecnie traktuje sobotnie wydarzenia w El Paso jako atak terrorystyczny na terytorium USA.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości chce ustalić, czy strzelanina stanowiła przestępstwo popełnione z nienawiści w związku z odkryciem rasistowskiego, antyimigranckiego "manifestu", jaki został zamieszczony w internecie na krótko przed atakiem - poinformował prokurator federalny John Bash.

Reklama

"Ta osoba jest terrorystą"

Miasto El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem. Supermarket, w którym padły strzały, znajduje się przy autostradzie międzystanowej we wschodniej części miasta. Często robią w nim zakupy imigranci. 80 proc. mieszkańców El Paso to Latynosi - wynika z najnowszego spisu ludności. Ponadto codziennie do miasta legalnie wjeżdżają dziesiątki tysięcy Meksykanów, by pracować w tym mieście i robić w nim zakupy.

"Dla Meksyku ta osoba (sprawca masakry w El Paso) jest terrorystą" - powiedział szef meksykańskiej dyplomacji. Poinformował, że Meksyk rozważa możliwość złożenia w USA wniosku o ekstradycję zabójcy. Wezwał także amerykańskie władze by zajęły jasne i zdecydowane stanowisko wobec przestępstw z nienawiści.

Marcelo Ebrard zapowiedział także podjęcie przez Meksyk kroków prawnych przeciwko temu, kto sprzedał broń sprawcy masakry w El Paso. Minister zauważył przy tym, że Meksyk zalewa fala nielegalnej broni z USA, co - jak podkreślił - jest istotnym czynnikiem wzrostu przestępczości w jego kraju.

Sprawca oskarżony o morderstwa

Jak poinformował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przedstawiciel miejscowej policji, sprawca strzelaniny w El Paso został oskarżony o morderstwa. 

Jak powiedział Robert Gomez na konferencji prasowej, zabójcy grozi kara śmierci.

Wcześniej w niedzielę przedstawiciel prokuratury w El Paso Jaime Esparza ogłosił, że stan Teksas również zamierza domagać się dla sprawcy kary śmierci.

Natomiast władze federalne rozważają postawienie sprawcy sobotniej strzelaniny zarzutu przestępstwa z nienawiści, za co może grozić kara śmierci.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy