Reklama

Reklama

Szef MSZ Finlandii: Obecnie nie ma planów wstąpienie do NATO

Szef fińskiej dyplomacji, Pekka Haavisto, oznajmił, że Finlandia nie planuje obecnie wstąpienia do NATO. Odniósł się także do słów szefa polskiego MZS Zbigniewa Raua, mówiąc, że rozumie presję na Ukrainę i Polskę z powodu narastających napięć w sferze bezpieczeństwa na ich granicach, ale "ma nadzieję, że Finlandia nie jest w takiej sytuacji".

- Finlandia nie prowadzi rozmów z NATO na temat akcesji ani nie ma takich planów. Polityka Finlandii pozostaje niezmienna - powiedział Haavisto dziennikarzom podczas telekonferencji przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE w Breście we Francji.

Komentując słowa szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua, który na czwartkowym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu ocenił, że ryzyko wojny na obszarze OBWE obecnie wydaje się większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat, szef fińskiej dyplomacji powiedział, że rozumie presję na Ukrainę i Polskę z powodu narastających napięć w sferze bezpieczeństwa na ich granicach.

Reklama

- Mam jednak nadzieję, że nie jesteśmy w takiej sytuacji - dodał.

Blinken: Drzwi NATO pozostaną otwarte

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w wywiadzie dla stacji MSNBC, że drzwi NATO pozostaną otwarte. Z kolei we wtorek podsekretarz w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland oświadczyła, że Waszyngton jest gotowy do rozmów na temat ewentualnego przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO, jeśli kraje te wyrażą taką chęć.

Finlandia współpracuje z NATO od 1994 roku, jest z nim związana sojuszem strategicznym. W grudniu zapowiedziała zamówienie 64 myśliwców wielozadaniowych F-35 u amerykańskiego producenta tych maszyn Lockheed Martin za ok. 10 mld euro. To największe zamówienie zbrojeniowe w historii kraju.

Reklama

Reklama

Reklama