Reklama

Reklama

Szef Frontexu ostrzega: UE czeka jeszcze większy napływ migrantów

Unia Europejska musi być przygotowana na wzrost liczby migrantów, wkraczających na jej teren - powiedział w piątek dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri. Jego zdaniem napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu przez Białoruś będzie trwał jeszcze przez długi czas.

- Na podstawie naszej analizy ryzyka widzimy, że wszystkie czynniki, które wywołały ten kryzys, wciąż istnieją i że sprawy nie postępują w dobrym kierunku i nie ulegają deeskalacji. Musimy być gotowi, aby stawić czoła tej sytuacji przez długi czas - powiedział Leggeri.

Frontex rozważa zwiększenia nadzoru powietrznego

Dodał, że chociaż Frontex nie wysłał swoich funkcjonariuszy na granicę Polski z Białorusią, rozważa udostępnienie Polsce dodatkowych zdjęć satelitarnych i zwiększenie nadzoru powietrznego nad granicą Polski z Białorusią. Planuje również pomóc Polsce w odsyłaniu migrantów do ich krajów ojczystych.

Reklama

Leggeri był na granicy polsko-białoruskiej na początku października i podczas tej wizyty podziękował władzom Polski za współpracę. Dodał, że jest pod wrażeniem środków zastosowanych w celu ochrony polskiej granicy.

Reklama

Reklama

Reklama