Reklama

Szef BBN o sytuacji na Ukrainie i powstrzymaniu Rosji

Przewidywany rozwój wydarzeń na Ukrainie, realizacja postanowień szczytu NATO z Newport i wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE - to główne tematy rozmów szefa BBN Stanisława Kozieja w Londynie.

Szef BBN spotkał się ze swoim odpowiednikiem Kimem Darrochem - doradcą rządu ds. bezpieczeństwa narodowego, odbył też rozmowy w parlamencie i w MSZ, gdzie spotkał się z ministrem do spraw europejskich Davidem Lidingtonem.

- Rozmawialiśmy głównie o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, zwłaszcza w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wymieniliśmy się ocenami zarówno co do prognoz rozwoju sytuacji strategicznej na Ukrainie, jak i możliwych opcji działania ze strony Rosji - powiedział Koziej. - Dużo czasu poświęciliśmy także sposobowi reakcji Zachodu na agresję Rosji - dodał.

Reklama

Jak powstrzymać Rosję?

Poinformował, że rozmowy dotyczyły możliwych politycznych i ekonomicznych sposobów powstrzymywania Rosji. - Mówiliśmy o sankcjach i potrzebie ich utrzymania aż do pełnej realizacji postanowień z Mińska, a także o sposobach wsparcia dla Ukrainy, zarówno politycznych - w zakresie transformacji, działań doradczych, jak i gospodarczych, a także o sposobach wzmacniania potencjału obronnego - czy to przez pomoc w transformacji sił zbrojnych, szkolenia, ewentualnie przez dostarczenie wyposażenia - powiedział szef BBN.

Rozmowy - jak powiedział - dotyczyły także zaplanowanego na przyszły rok szczytu NATO w Warszawie oraz konieczności realizacji postanowień szczytu w Newport, "dotyczących zwłaszcza wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu".

Brytyjczycy przeciwko powołaniu armii UE

Jednym z tematów była wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony (WPBO) w kontekście zbliżającego się czerwcowego szczytu Unii Europejskiej. - Brytyjskie stanowisko wobec WPBO jest znane i niezmienne, Brytyjczycy nie uważają za zasadne budowy struktur militarnych UE, by nie dublować rozwiązań NATO, za zasadne uznają natomiast podejmowanie działań politycznych - przypomniał szef BBN.

Dodał, że rozmowy dotyczyły też prac nad strategiami bezpieczeństwa trwającymi w Polsce i Wielkiej Brytanii. - Umówiliśmy się z moim odpowiednikiem na dalsze konsultacje - powiedział Koziej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy