Reklama

Szczyt w Watykanie."Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia"

"Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia"- mówił kardynał Oswald Gracias z Indii w drugim dniu trwającego w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka szczytu na temat walki z pedofilią. Apelował o naprawę szkód i sprawiedliwość dla ofiar.

Arcybiskup Bombaju oświadczył w wystąpieniu w piątek rano: "Musimy mieć pokorę, by przyznać, że nie jesteśmy doskonali".

Przemawiając na forum ogólnoświatowego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele kardynał Gracias, jeden z doradców papieża, zaznaczył, że uczestnicy obrad spotkali się z 12 ofiarami. "Ale są ich setki tysięcy" - zaznaczył. Podkreślił: "Wykorzystywanie seksualne w Kościele katolickim, a następnie nieumiejętność stawienia temu czoła w sposób otwarty, odpowiedzialny i skuteczny wywołały ostry kryzys, który dotknął go i zranił, nie mówiąc o ofiarach".

Reklama

"Choć doświadczenie wykorzystywania wydaje się być dramatycznie obecne w niektórych częściach świata, nie jest to zjawisko ograniczone" - dodał purpurat z Indii.

Następnie wyraził przekonanie, że cały Kościół powinien "przyjąć uczciwą optykę" i działać na rzecz tego, by nadużycia nie powtórzyły się w przyszłości oraz "czynić wszystko, co możliwe na rzecz wyleczenia ofiar".

"Musimy przyznać, że popełniliśmy błędy"

Kardynał Gracias wskazywał, że w przeszłości ludzie Kościoła udzielali w obliczu skandalu "odpowiedzi niewłaściwych i czasem szkodliwych". "Musimy przyznać, ze popełniliśmy błędy", "musimy naprawić szkody i zapewnić sprawiedliwość" - oświadczył.

Metropolita Bombaju mówił uczestnikom szczytu: "nie rozumiemy naprawdę ciężaru cierpienia ofiar".

"Żaden biskup nie powinien powiedzieć: 'rozwiązuję te problemy i wyzwania sam'"- zaznaczył mówca. "I żaden biskup - stwierdził- nie może powiedzieć sam sobie: 'ten problem nadużyć mnie nie dotyczy, bo w mojej części świata jest inaczej'".

"Każdy z nas jest odpowiedzialny za cały Kościół" - podkreślał kardynał Gracias zwracając się do słuchającego go papieża oraz prawie 200 przewodniczących wszystkich episkopatów i przełożonych generalnych męskich i żeńskich zakonów.

Zachęcił biskupów do refleksji: "czy informujemy naszych braci biskupów lub księży, gdy dostrzegamy problematyczne zachowanie?".

"Kościół nie żyje w odizolowanym świecie"

Kardynał z Indii położył nacisk na to, że "Kościół nie żyje w odizolowanym świecie", lecz "żyje w świecie i ze światem". Dlatego, zaznaczył, Kościół współpracuje z władzami świeckimi, by przynieść "sprawiedliwość ofiarom i porządkowi obywatelskiemu".

Arcybiskup Bombaju wyraził opinię, że Kościół może stać się wzorem i być na pierwszej linii działań na rzecz tego, by zapobiegać nadużyciom.

Watykański szczyt na temat walki z pedofilią, zorganizowany po raz pierwszy w historii Kościoła, potrwa do niedzieli.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy