Reklama

Reklama

Szczyt UE zajmie się problemem Wielkiej Brytanii i kryzysem migracyjnym

Kryzys migracyjny i przyszłość Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - to główne tematy rozpoczynającego się dziś o godz. 16.00, dwudniowego szczytu UE w Brukseli.

Jutro dyskusja będzie dotyczyć spraw energetycznych.

Przed spotkaniem unijnych przywódców odbędzie się miniszczyt, z udziałem ośmiu krajów, które są gotowe do przyjęcia uchodźców z Turcji. W tej grupie nie ma Polski.

Spotkanie liderów ośmiu państw potwierdza utrwalenie podziałów we Wspólnocie. Trzon Unii mają stanowić te kraje, które zgodzą się na przesiedlenie uchodźców z Turcji i które w przyszłości - jak się spekuluje - będą mogły korzystać z dobrodziejstw strefy Schengen, czy hojnych funduszy z unijnego budżetu. W miniszczycie będzie uczestniczył przewodniczący Komisji Europejskiej.

Reklama

Wczoraj Jean-Claude Juncker wzywał wszystkie kraje do solidarnej odpowiedzi na kryzys migracyjny. "Nie ma miejsca na wahanie i nie ma czasu do stracenia. Nie możemy pozwolić sobie na bezczynność" - mówił szef Komisji.

Po pierwszej sesji roboczej poświęconej kryzysowi migracyjnemu, podczas kolacji, europejscy przywódcy będą rozmawiać o postulatach Wielkiej Brytanii, od których uzależnia ona pozostanie w Unii Europejskiej. Najbardziej kontrowersyjny postulat, na który nie ma na razie zgody, to 4-letnie ograniczenie prawa do zasiłków dla pracowników z unijnych krajów.

Zakończenie negocjacji Londynu z europejskimi stolicami planowane jest w lutym i jeszcze w przyszłym roku zorganizowane ma być referendum, w którym Brytyjczycy wypowiedzą się, czy chcą wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy