Reklama

Reklama

Szczur-saper odchodzi na emeryturę. Wykrywał miny lądowe w Kambodży

Ważący 1,2 kilograma i mierzący 70 centymetrów szczur o imieniu Magawa przechodzi na zasłużoną emeryturę. Szczur był przeszkolony do wykrywania min lądowych w Kambodży. Teraz zastąpią go młodsi specjaliści w tej dziedzinie.

Magawa był w stanie przeszukać pole wielkości kortu tenisowego w 20 minut. Według Apopo, organizacji zajmującej się tresurą szczurów do takich działań, osobie z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet cztery dni. W swojej pięcioletniej karierze Magawa wykrył 71 min lądowych i dziesiątki innych niewybuchów - poinformowało bbc.com. 

- Jest mały, ale pomógł ocalić wiele istnień ludzkich, umożliwiając nam jak najszybszy odwrót - powiedziała, cytowana przez bbc.com, opiekunka Magawy. 

Szczury są szkolone w wykrywaniu związku chemicznego, który znajduje się w materiałach wybuchowych. Gdy trafią na minę, drapią, aby ostrzec swoich ludzkich współpracowników. Zwierzęta te są zbyt lekkie, aby aktywować zapalnik. 

Reklama

Rosną następcy

Opiekunka zauważa, że siedmioletni gryzoń z upływem lat stracił swoją szybkość. Jak twierdzi, teraz czas na odpoczynek i "poszanowanie jego potrzeb."

Magawa zostanie na służbie jeszcze przez kilka tygodni. Będzie pomagał swoim następcom w pierwszych dniach aklimatyzacji. 

Otrzymał wyróżnienie

We wrześniu ubiegłego roku Magawa został nagrodzony Złotym Medalem PDSA, za jego oddanie służbie, ratujące życie innych. Wyróżnienie to jest czasami określanym "Krzyżem Jerzego dla zwierząt". Magawa był pierwszym szczurem, który otrzymał medal w 77-letniej historii tej organizacji.

Reklama

Reklama

Reklama