Reklama

Reklama

Syria: Wybuch bomby pod rosyjskim konwojem. Zginął generał, rannych dwóch żołnierzy

Rosyjski generał zginął, a dwóch żołnierzy zostało rannych po tym, jak na drodze konwoju wojskowego w pobliżu Deir el-Zor w Syrii eksplodował ładunek wybuchowy - podała we wtorek (18 sierpnia) agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.

Generał został ewakuowany i udzielono mu pomocy medycznej, ale nie udało się go uratować. Pośmiertnie otrzymał odznaczenie państwowe - przekazała RIA Nowosti.

Z kolei w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii wspólny turecko-rosyjski patrol wojskowy w poniedziałek znalazł się w strefie wybuch, ale żaden żołnierz nie odniósł obrażeń.

W trwającej już dziewięć lat wojnie w Syrii Rosja i Iran są głównymi zagranicznymi stronnikami sił syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, podczas gdy Turcja wspiera bojowników opozycji. Po nasileniu się przemocy, która spowodowała przesiedlenie prawie miliona osób, Turcja i Rosja zgodziły się w marcu na powstrzymanie działań wojennych w Idlibie i rozpoczęły tam wspólne patrole. 

Reklama

Ofensywa Asada przy wsparciu Rosji

W prowincji tej, gdzie znajduje się ostatni bastion syryjskich rebeliantów i dżihadystów, armia Asada prowadziła od grudnia 2019 roku, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa, ofensywę mającą na celu odzyskanie kontroli nad tym regionem.

Sytuacja w Syrii nadal jest krytyczna: kryzys humanitarny, który zmusił miliony Syryjczyków do przesiedlenia lub do szukania schronienia w krajach sąsiedzkich, teraz jeszcze bardziej się zaostrza z powodu pandemii koronawirusa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy