Reklama

Reklama

Syria: Konwój ONZ nie wjedzie w niedzielę do Wschodniej Guty

Konwój z pomocą humanitarną od ONZ i innych organizacji nie wjedzie w niedzielę, jak planowano, na terytorium Wschodniej Guty - poinformował przedstawiciel ONZ w Syrii.

"Konwój nie jest w stanie wjechać dzisiaj do Wschodniej Guty" - powiedział. Dodał, że "gdy tylko pozwolą na to warunki, zarówno ONZ jak jej partnerzy są w gotowości do udzielenia tak bardzo oczekiwanej tam pomocy".

Według ONZ konwój 40 ciężarówek miał jechać do Dumy we Wschodniej Gucie, enklawie oblężonej przez syryjskie siły rządowe na wschód od Damaszku, gdzie 400 tysięcy ludzi oczekuje na żywność, lekarstwa i inną pomoc humanitarną. W połowie lutego jedynie jeden mały konwój z dostawami dla 7200 ludzi dostał zgodę na wjazd na ten teren.

Reklama

We Wschodniej Gucie syryjskie siły rządowe kontynuują ataki na tę kontrolowaną przez rebeliantów enklawę. Została ona w 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii. Siły syryjskie i rosyjskie wciąż wywierają jednak wojskową presję na enklawę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy