Reklama

Reklama

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom po raz pierwszy w historii

Dziś po raz pierwszy w historii obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Ustanowiła go WHO zwracając uwagę na tragiczne statystyki przypadków utonięć na świecie. "Tysiące śmierci na wodzie to wynik celowego uniemożliwiania ratowania życia uchodźców przez rządy niechętne do udzielania pomocy" – informuje Polska Misja Medyczna.

Utonięcia to trzecia najczęstsza przyczyna nieumyślnych zgonów. W 2019 roku na całym świecie utonęło ponad 236 tysięcy osób.

Ponad 90 proc. utonięć miało miejsce w krajach ubogich i rozwijających się. Wśród ofiar największą grupę stanowiły dzieci do 4. roku życia.

Znaczna część ofiar to także uchodźcy. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, na Morzu Śródziemnym utonęło 1146 osób. To dwukrotnie więcej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Wśród nich w większości uchodźcy z Libii, uciekający przed przemocą i naruszeniami praw człowieka w swoim kraju.

Reklama

- Wśród czynników wpływających na liczbę utonięć znajdziemy nie tylko tsunami, cyklony i powodzie, które jednorazowo odbierają życie setkom osób. Zmiany klimatyczne powodują, że ludzie migrują w poszukiwaniu schronienia, niestety często zmuszając ich do osiadania w miejscach wysokiego ryzyka, zagrożonych corocznymi powodziami. W miejscu, w którym dorastali, znali naturalny cykl hydrologiczny, natomiast trafiając na nowy teren muszą tą wiedzę zdobywać od nowa. Dochodzą także ofiary transportu wodnego, które korzystają z prowizorycznych, przeładowanych łódek, na których nie ma ani jednej kamizelki ratunkowej, które same były wcześniej szalupami, a nie samodzielnymi statkami. Nawet dobry pływak nie ma szans dotrzeć do brzegu, mając za przeciwnika wzburzone morze - mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom. Nowe święto

 

25 lipca został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia - Dniem Zapobiegania Utonięciom. WHO chce w ten sposób promować bezpieczeństwo na wodzie.  

Przedstawiciele Polskiej Misji Medycznej tłumaczą, że działania zmierzające do zmniejszenia liczby utonięć to nie tylko zabezpieczanie studni i odgradzanie stawów i jezior. Podczas opracowywania krajowej strategii bezpieczeństwa wodnego uwzględniane są również lekcje pływania i bezpieczeństwa w wodzie, zapewnienie opieki środowiskowej dla najmłodszych dzieci, planowanie i wdrożenie systemów wczesnego ostrzegania na wypadek klęsk żywiołowych i wiele innych.

Czytaj także: Zmiany klimatu. Powodzi będzie więcej 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy