Reklama

Reklama

Swiatłana Cichanouska wysunęła trzy żądania. Możliwy ogólnokrajowy strajk

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapowiedziała we wtorek (13 października), że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań, w tym nie ogłosi swojej dymisji.

Dwa pozostałe żądania to całkowite zaprzestanie przemocy na ulicach oraz zwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

"Jeżeli nasze żądania nie zostaną spełnione do 25 października, cały kraj wyjdzie pokojowo na ulice" - napisała w oświadczeniu, opublikowanym na swoim koncie na Telegramie, przebywająca w Wilnie Cichanouska.

"26 października wszystkie przedsiębiorstwa zaczną strajk, wszystkie drogi zostaną zablokowane, państwowe sklepy nie będą miały już czego sprzedawać" - dodała.

"Minęły dwa miesiące politycznego kryzysu, przemocy i bezprawia - naszym zdaniem wystarczy" - podkreśliła.

Reklama

"Państwowy terror"

Według niej to, że obecnie siły bezpieczeństwa biją nie tylko mężczyzn, ale też kobiety, dzieci i starszych, to "państwowy terror" i każdy, które jeszcze nie podjął decyzji o przejściu na stronę narodu, jest jego współuczestnikiem.

"Rozmowy za kratami to nie dialog, bicie własnego narodu po wygłoszeniu deklaracji o gotowości do rozmów to nie dialog" - zaznaczyła, odnosząc się m.in. do sobotniego spotkania Alaksandra Łukaszenki z więzionymi opozycjonistami.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje