Reklama

Reklama

Supertajfun Nanmadol szaleje nad Japonią. Podano informacje o ofiarach

Dwie osoby zginęły, a co najmniej 69 zostało rannych w wyniku uderzenia potężnego tajfunu Nanmadol w południowo-zachodnią część Japonii. Główne niszczenia dotyczyły wyspy Kiusiu, gdzie około 340 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu - podała agencja Reutera, powołując się na japońskiego publicznego nadawcę NHK.

Państwowa agencja meteorologiczna JMA nadal ostrzega przed gwałtownymi wiatrami i osuwiskami błotnymi w zachodniej i północnej części Japonii. Oczekuje się, że do wtorku tajfun skieruje się na północny wschód kraju i uderzy w Honsiu, największą japońską wyspę. Następnie, według JMA, ma skierować się nad Ocean Spokojny.

Tajfun Nanmadol w Japonii. Wiatr osiągał prędkość 234 km/h

W centrum tajfunu wiatr osiągał w poniedziałek około południa czasu lokalnego prędkość do 108 km/godz. z maksymalnymi porywami do 162 km/godz. JMA podała w komunikacie, że w niedzielę wiatr w porywach osiągał prędkość 234 km/godz.

Reklama

Rząd wydał nakaz ewakuacji z obszarów, na których mieszka około 9,7 mln ludzi, w 14 z 47 prefektur kraju. Premier Japonii Fumio Kishida nakazał w poniedziałek przedstawicielom rządu "kontynuować ocenę szkód tak szybko, jak to możliwe".

W Japonii trwa obecnie sezon tajfunów. W ciągu roku uderza w kraj około 20 burz tego typu. Nanmadol to 14. tajfun w tym roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy