Reklama

Reklama

Strzelanina w Konstancji. Prokuratura ujawnia szczegóły

34-letni Irakijczyk, który w niedzielę nad ranem zastrzelił w dyskotece w Konstancji na południowym zachodzie Niemiec jedną osobę, a trzy ciężko ranił, działał z pobudek osobistych - poinformował prokurator Georg Roth. Przed strzelaniną doszło między nim a obsługą lokalu do kłótni.

"Z naszych ustaleń wynika, że pomiędzy 34-letnim sprawcą i pracownikami dyskoteki doszło do kłótni. Sprawca wyszedł z dyskoteki, pojechał do domu, wziął stamtąd amerykański karabin szturmowy M16, wrócił na miejsce i zastrzelił przy wejściu do dyskoteki ochroniarza" - powiedział Roth na konferencji prasowej w Konstancji.

Nie wiadomo, skąd napastnik miał broń będącą standardowym wyposażeniem armii amerykańskiej.

Dwie inne osoby zostały ciężko ranne.

Kim jest sprawca?

Sprawca jest karanym już wcześniej irackim Kurdem. Mieszka w Niemczech od 1991 r. Karany był za handel narkotykami i uszkodzenie ciała. Jest zięciem właściciela dyskoteki - poinformował prokurator. W okolicach Konstancji, miasta na terenie Badenii-Wirtembergii, mieszka od 16 lat.    

Reklama

Wykluczono podłoże islamistyczne

Roth wykluczył podłoże islamistyczne zbrodni. "Na obecnym etapie śledztwa nic nie wskazuje na terrorystyczne bądź islamistyczne podłoże przestępstwa. Wszystko przemawia za konfliktem o podłożu osobistym, który wymknął się spod kontroli" - podkreślił prokurator. 

Po opuszczeniu lokalu sprawca natychmiast otworzył ogień do wezwanych na miejsce zdarzenia policjantów. Został poważnie ranny i wkrótce zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń. Ranny został również jeden z policjantów, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jak podkreślił szef miejscowej policji Ekkehard Falk, postrzelony policjant przeżył tylko dzięki hełmowi. Pierwszy patrol policji dotarł na miejsce w trzy minuty po otrzymaniu pierwszego sygnału, co zapobiegło - zdaniem władz - większej liczbie ofiar. 

W niedawno otwartej dyskotece w weekendy bawi zwykle ponad 2 tys. osób. 

Z Berlina Jacek Lepiarz 

Reklama

Reklama

Reklama