Reklama

Strzelanina w Kandaharze. Wśród ofiar "bezwzględny przeciwnik" talibów

Oprócz dowódcy afgańskiej policji w Kandaharze gen. Abdula Razeka w czwartkowej strzelaninie w tej prowincji na południu Afganistanu zginał jej gubernator Zalmai Wesa oraz szef wywiadu Abdul Mohmin - poinformowały lokalne władze.

W strzelaninie rannych zostało trzech Amerykanów - przekazał rzecznik sił NATO w Afganistanie płk Knut Peters. Obecnie przebywają oni w szpitalu.

Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie talibowie. Ich rzecznik poinformował, że celem ataku był Razek oraz dowódca sił USA i NATO w Afganistanie gen. Austin Scott Miller, który wyszedł ze strzelaniny bez szwanku.

Razek - jak pisze Reuters - był jednym z najbardziej wpływowych afgańskich urzędników i "miał reputację bezwzględnego przeciwnika" talibów.

Ofiary i ranni

Przedstawiciel sił bezpieczeństwa w Kanadaharze powiedział agencji AFP, że rannych zostało sześciu ochroniarzy gubernatora i dwóch członków afgańskich służb wywiadowczych. Według centrum wsparcia dla mediów w Afganistanie (NAI) podczas strzelaniny zginął również dziennikarz.

Reklama

Jak przekazała afgańska telewizja Tolo, na spotkaniu przedstawicieli sił bezpieczeństwa wysokiego szczebla ogień otworzyli członkowie elitarnej straży gubernatora prowincji Kandahar. Atak miał miejsce w siedzibie gubernatora.

"Druzgocący cios"

Reuters ocenia, że czwartkowy atak to "druzgocący cios dla afgańskiego rządu przed wyborami parlamentarnymi w sobotę". Talibowie zapowiadają zakłócanie przebiegu głosowania.

Gen. Miller jest dowódcą sił USA w Afganistanie, a także dowódcą misji wojsk NATO w Afganistanie "Resolute Support".

Celem operacji "Resolute Support", która rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu w 2014 r. operacji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF), jest przygotowanie kadr do kierowania afgańskimi siłami bezpieczeństwa i instytucjami podległymi afgańskim ministerstwom obrony i spraw wewnętrznych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy