Reklama

Strzelanina w chrześcijańskiej szkole w USA. Jest wiele ofiar

W strzelaninie w szkole w Nashville zginęło co najmniej sześć osób, w tym troje dzieci - przekazały media. Policja podała do wiadomości, że napastnikiem był 28-letnia kobieta, która zginęła w trakcie akcji służb. W oświadczeniu po ataku prezydent USA Joe Biden wezwał Kongres do uchwalenia zakazu sprzedaży broni szturmowej.

Do ataku doszło w poniedziałek w prywatnej szkole chrześcijańskiej w Nashville, w stanie Tennessee. Straż pożarna podała informację o wielu rannych - przekazał Reuters.

Policja zaczęła otrzymywać telefony o strzelcu w The Covenant School przed południem czasu lokalnego. Na miejscu funkcjonariusze słyszeli strzały z drugiego piętra szkoły. Napastnikiem okazała się 28-letnia kobieta.

W trakcie strzelaniny zginęło co najmniej sześć osób

- Atakująca miała co najmniej dwa karabiny półautomatyczne i pistolet - przekazał rzecznik policji z Nashville, Don Aaron. Dodał, że między dwójką funkcjonariuszy a napastnikiem wywiązała się strzelanina, w wyniku której kobieta zginęła.

Reklama

Rannych w wyniku strzelaniny przewożono do szpitala Uniwersytetu Vanderbilta. Rzecznik placówki przekazał, że z powodu ran postrzałowych zmarło troje dzieci oraz troje dorosłych.

Policja poleciła rodzinom ofiar strzelaniny zgromadzić się w pobliskim kościele.

W Stanach Zjednoczonych w 2023 roku doszło do 89 strzelanin w szkołach

Covenant School, założona w 2001 roku, jest częścią Covenant Presbyterian Church w Nashville. Uczy się w niej z około 200 uczniów, w klasach od pierwszej do szóstej.

W szkole przeprowadzono program szkoleniowy na wypadek strzelaniny w 2022 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: USA: Strzelanina w Kalifornii. Władze podały liczbę ofiar śmiertelnych 

Masowe strzelaniny są powszechne w Stanach Zjednoczonych, ale kobieta-napastnik to rzadkość. Tylko cztery ze 191 masowych strzelanin skatalogowanych od 1966 roku przez The Violence Project zostały przeprowadzone przez kobietę. 

Według K-12 School Shooting Database w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku doszło do 89 strzelanin w szkołach, definiowanych jako użycie broni palnej na terenie szkoły. W zeszłym roku miały miejsce 303 takie incydenty, najwięcej od 1970 roku, od kiedy gromadzone są dane.

"Wzywam Kongres do uchwalenia zakazu posiadania broni szturmowej"

W oświadczeniu po ataku prezydent USA Joe Biden wezwał Kongres do uchwalenia zakazu sprzedaży broni szturmowej.

- Musimy zrobić więcej, by powstrzymać przemoc z użyciem broni. To rozrywa nasze społeczności - powiedział Biden w Białym Domu. - Ponownie wzywam Kongres do uchwalenia mojego zakazu posiadania broni szturmowej - dodał.

- Ile jeszcze dzieci musi zostać zamordowanych, zanim Republikanie w Kongresie wstąpią i podejmą działania, aby uchwalić zakaz posiadania broni szturmowej, zamknąć luki w naszym systemie sprawdzania pochodzenia lub wymagać bezpiecznego przechowywania broni? - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre przed wystąpieniem Bidena.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy