Reklama

Reklama

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Koreą Północna z pozycji siły

Sekretarz obrony USA James Mattis ostrzegł w niedzielę, że droga do negocjacji z Koreą Płn. na temat jej potencjału nuklearnego będzie "wyboista". Zaapelował do Korei Płd. i Japonii aby utrzymywały silny potencjał obronny tak, aby możliwe było negocjowanie z Pjongjangiem z pozycji siły.

Mattis zaakcentował, że Korea Północna może liczyć na złagodzenie sankcji jedynie wtedy kiedy wykaże, iż podjęła "sprawdzalne i nieodwracalne" kroki w kierunku denuklearyzacji.

"Będziemy nadal przestrzegać wszystkich rezolucji uchwalonych przez Radę Bezpieczeństwa w sprawie Korei Północnej... Możemy spodziewać się, w najlepszym razie, wyboistej drogi do negocjacji" - powiedział szef Pentagonu.

Mattis podkreślił, że na razie najlepszym sposobem utrzymania pokoju w regionie jest wzmocnienie współpracy sojuszników w dziedzinie bezpieczeństwa.

Reklama

Szef resortu obrony USA bierze udział w odbywającej się w Singapurze konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue. Wypowiadał się przed spotkaniem z ministrami obrony Korei Płd. i Japonii, Song Jung Mu i Itsunori Onoderą.

Song Jung Mu zgodził się że sojusznicy muszą zachować czujność, ale podkreślił, że niektóre z ostatnich posunięć Pjongjangu dają podstawy do optymizmu.

Trwają intensywne kontakty dyplomatyczne i przygotowania do zapowiedzianego na 12 czerwca spotkania na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej  Kim Dzong Una. Oczekuje się że szczyt będzie poświęcony głównie kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy