Reklama

Reklama

Stan wyjątkowy na Borneo w związku z wyciekiem ropy

Władze Indonezji poinformowały we wtorek o wprowadzeniu stanu wyjątkowego wokół portu Balikpapan na wyspie Borneo w związku z dużym wyciekiem ropy naftowej i pożarem, który w weekend spowodował śmierć czterech osób.

Przedstawiciele służb zajmujący się łagodzeniem skutków katastrof opanowali już pożar w porcie Balikpapan, ale wciąż pracują nad powstrzymaniem wycieku, który rozpoczął się w sobotę i rozprzestrzenił na obszarze ok. 12 kilometrów kwadratowych.

"Ostrzegliśmy opinię publiczną przed podejmowaniem działań, które mogłyby spowodować pożar" - oświadczył Suryanto, szef agencji ochrony środowiska w mieście.

Balikpapan, położony na wschodnim wybrzeżu Borneo w prowincji Kalimantan Wschodni, jest ważnym ośrodkiem wydobycia i przerobu ropy naftowej. Jest siedzibą jednej z niewielu rafinerii ropy naftowej w Indonezji, prowadzonej przez państwowy koncern Pertamina.

Reklama

Przedsiębiorstwo poinformowało, że prowadzi dochodzenie w sprawie źródła wycieku. Sprawdza m.in., czy nie doszło do uszkodzenia podwodnego rurociągu należącego do firmy. Jak dodano, nie było żadnych zakłóceń w pracach rafinerii. 

Reklama

Reklama

Reklama