Reklama

Sprowadzili do parku nosorożca białego. Dzień później go zabili

Pracownicy parku dzikiej przyrody na Florydzie zastrzelili nosorożca białego mniej niż dobę po jego przybyciu do parku we wrześniu ubiegłego roku - wynika z raportu Florida Fish and Wildlife Conservation Commission. Zwierzę miało podjąć próbę ucieczki z zagrody oraz być bardzo agresywne.

Pracownicy Florida Fish and Wildlife Conservation Commission podali w tym tygodniu, że do incydentu doszło 19 września 2022 roku w Wild Florida - parku-safari w tym stanie USA. Można tam zobaczyć dzikie zwierzęta z bliska, jeżdżąc specjalnymi jeepami.

Raport organizacji mówi o tym, że śledczych wezwano na miejsce około tygodnia później, jednak nie z powodu decyzji władz parku, a anonimowego donosu. Przekazano w nim o zastrzeleniu nosorożca, a incydent nazwano "niepotrzebnym" oraz "znęcaniem się".

Nosorożec miał zachowywać się "bardzo dziko"

Jak podało CBS News, zwierzę przybyło do parku 18 września. Właściciel parku miał powiedzieć śledczym, że zachowywało się ono "bardzo dziko". Skrępowano je na przyczepie, a następnie wypuszczono na zamknięty teren w obrębie wybiegu dla innych przedstawicieli gatunku. Działanie to miało pomóc mu się przystosować.

Reklama

Ten jednak pierwszą próbę ucieczki podjął w ciągu pierwszej doby. Miał przejść po odgradzającej go poręczy i dostać na otwarty wybieg. Następnie sforsował ogrodzenie i druty otaczające przestrzeń. W końcu uspokoił się i odpoczywał na głównym obszarze przeznaczonym dla nosorożców. Następnego dnia zamknięto nawet park, by ułatwić proces adaptacji.

Poranek nie przyniósł jednak dobrych wieści. Zwierzę wciąż forsowało ogrodzenie. Pracownicy parku próbowali je wzmocnić. Zdecydowali, że jeśli dojdzie do jeszcze jednej próby zniszczenia blokady, dla bezpieczeństwa, odstrzelą tego osobnika.

Tak też się stało. Po pościgu trafiono go 15 razy. W końcu padł.

"Najważniejsze jest bezpieczeństwo"

Park wydał specjalne oświadczenie.

"Niestety, czasami mamy do czynienia z nieprzewidzianymi sytuacjami i okolicznościami wymagającymi natychmiastowej reakcji, aby zapewnić ciągłe bezpieczeństwo odwiedzających, personelu, sąsiadów, a co najważniejsze, zwierząt pod naszą opieką" - brzmi jego fragment.

- Wiadomo, że nosorożce białe są towarzyskie i spokojne. Na zagrożenia reagują, uciekając - powiedział dr Joseph Okori, kierownik programu WWF Rhino i weterynarz. 

Nosorożec biały to największy przedstawiciel żyjących obecnie ssaków z rodziny nosorożców, zagrożony wyginięciem na skutek polowań. Ma dwa rogi, które są celem kłusowników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzikie zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy