Reklama

Reklama

Spór o Kuryle: Rosja nie pójdzie na ustępstwa

Rosja nigdy nie zgodzi się na ograniczenie swej suwerennej władzy nad Kurylami, a już tym bardziej na ich przekazanie pod jurysdykcję Japonii – oświadczyła we wtorek szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko, która przebywa z oficjalną wizytą w Japonii.

"Zarazem Federacja Rosyjska jest gotowa poszukiwać takiego kompromisu ws. zawarcia traktatu pokojowego, który zadowoliłby obie strony" - zaznaczyła.

Matwijenko podkreśliła, że kwestia przynależności Wysp Kurylskich jest sporna, ale tylko dla Japonii. Wyspy "przeszły do nas w rezultacie II wojny światowej, co znalazło odbicie w międzynarodowych aktach prawnych i dlatego nasza suwerenna władza nad nimi nie podlega kwestii" - podkreśliła.

Także Matwijenko powołała się na autorytet prezydenta Władimira Putina, "który swego czasu zauważył, że Rosja nie handluje terytoriami".

Reklama

Wypowiedź szefowej Rady Federacji na temat Kuryli wpisuje się w trwające od września konsultacje rosyjsko-japońskie ws. intensyfikacji kontaktów międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, głównie - dla uregulowania kwestii spornych.

Kreml życzyłby sobie, by Japonia zdecydowała się na większe zaangażowanie gospodarcze w Rosji, niezależnie - czy raczej: omijając sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z jej polityką militarnej agresji wobec Ukrainy. Tokio liczy natomiast, że w zamian za japońskie inwestycje oraz technologie pogrążona w kryzysie i stagnacji Rosji pójdzie na jakieś ustępstwa.

Kwestia zawarcia traktatu pokojowego była dyskutowana we wrześniu we Władywostoku podczas spotkania prezydenta Władimira Putina z premierem Japonii Shinzo Abe. Obaj politycy spotkali się tam w związku z posiedzeniem plenarnym Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Premier Abe zaapelował we Władywostoku o jak najszybsze podpisanie traktatu pokojowego i uregulowanie kwestii kurylskiej. Prezydent Putin oświadczył zaś ze swej strony: "rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, aby żadna ze stron nie czuła się przegrana".

Strony porozumiały się, że konsultacje i kontakty dwustronne będą kontynuowane, a ich rezultaty zostaną przekazane w trakcie wizyty Putina w Japonii, która odbędzie się ona 15 grudnia. Wizyta delegacji Rady Federacji pod przewodnictwem Matwijenko w Japonii wpisuje się w ustalony wówczas kalendarz spotkań.

Spór o Kuryle od dekad kładzie się cieniem na stosunkach między oboma krajami. Rosyjska obecność na tych wyspach, gdzie mieszka ok. 19 tys. ludzi (głównie żołnierzy), to sprawa drażliwa dla Japonii, która w dalszym ciągu uważa, że ma prawa do archipelagu należącego do niej przez wieki. Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-49 autochtoniczna ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została stamtąd wygnana i przesiedlona do Japonii.

Negocjacje dotyczące wysp utknęły w martwym punkcie po aneksji Krymu przez Rosję na wiosnę 2014 roku. Tokio, wraz z Zachodem, potępiło ten krok, a także przyłączyło się do ostrych sankcji wobec Moskwy. W związku z tym nie doszła do skutku wizyta Putina w Japonii planowana na jesień 2014 roku.

Reklama

Reklama

Reklama