Reklama

Reklama

Spór między Grecją a Turcją. Czytanie Koranu kością niezgody

Zaostrza się spór między Grecją a Turcją o czytanie Koranu w Kościele Mądrości Bożej (Hagia Sophia) w Stambule. Świątynia przez wiele stuleci służyła chrześcijanom, potem zmieniona została na meczet, a od 1934 roku stanowi muzeum. Ateny żądają interwencji UNESCO. W sprawie wypowiedział się Waszyngton.

Mowa o najważniejszej świątyni w Cesarstwie Bizantyjskim, którą w VI wieku ufundował Justynian I Wielki. Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych USA podkreślił, że to zabytek o niezwykłej wadze dla wielu religii i wezwał rząd turecki do uszanowania jego historii.

Ateny ostro zareagowały po tym, jak dwa dni temu w murach kościoła rozległy się słowa Koranu i muzułmańska modlitwa, którą transmitowała turecka telewizja publiczna. Na sprzeciw Grecji nie pozostała obojętna Ankara, która z kolei oskarżyła Ateny o niedemokratyczne działania i łamanie praw społeczności muzułmańskiej w Tracji.

Reklama

W oświadczeniu greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że Hagia Sophia, czyli Kościół Mądrości Bożej jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i próba przekształcenia go w meczet jest obrazą międzynarodowej społeczności.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy