Reklama

"Spiegel" o Polsce: Sojusznik w guście Trumpa

Tygodnik "Der Spiegel", komentując w czwartek zapowiedź przesunięcia amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski ocenia, że Warszawa jest dla Trumpa wzorowym sojusznikiem.

"Wizyta narodowo-konserwatywnego polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu pokazuje, jak Trump wyobraża sobie grzecznego sojusznika. Najpierw Duda pochwalił Trumpa i jego administrację. Następnie Trump pochwalił Dudę i na jego cześć kazał zorganizować przelot myśliwców F-35 nad Waszyngtonem. Polska chce kupić około 30 tych maszyn. Cena za sztukę - 90 mln dolarów. To oczywiście podoba się Trumpowi" - pisze na stronie internetowej lewicowo-liberalny tygodnik.

"Podobna oferta leży na stole w Niemczech, na razie nie ma jednak decyzji. Nie powinno zatem dziwić, że Trump znów je skrytykował za wydatki na obronność: Niemcy robią za mało - gderał. Jednocześnie, wprowadził do rozmów temat przeniesienia tysiąca żołnierzy z Niemiec do Polski. Koszary dla nich są już budowane przez Polaków. Możliwa nazwa: 'Fort Trump'" - puentuje "Spiegel".

Reklama

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Duda, Donald Trump po raz kolejny skrytykował Niemcy za zbyt małe wydatki na obronność oraz za udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Oświadczył również, że do Polski zostanie prawdopodobnie przesunięta część żołnierzy USA stacjonująca w Niemczech.

Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta. Na terenie Niemiec znajduje się 35 tys. amerykańskich wojskowych.

"Trump rozważa sankcje"

"USA reagują na rosnącą agresję Rosji" - tak z kolei zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych interpretuje tabloid "Bild". "To, że żołnierze mają być wycofani z Niemiec, nie jest przypadkiem. Prezydent USA w przeszłości wielokrotnie narzekał na RFN, że wydaje za mało na obronność i liczy w tej sprawie na Amerykę" - tłumaczy decyzję Trumpa najpoczytniejszy nad Renem dziennik.

Trump ostrzegł również, że gazociąg Nord Stream 2 uzależnia Niemcy od Rosji, a w najgorszym wypadku może dojść do tego, że RFN stanie się jej zakładnikiem.

Monachijski "Sueddeutsche Zeitung" obawia się w związku z tym poważnych konsekwencji dla Niemiec. "Amerykański prezydent Donald Trump rozważa sankcje z powodu planowanego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec" - alarmuje dziennik. Przytacza przy tym argument Trumpa, że USA bronią RFN przed Rosją, a Moskwa dostaje od Berlina miliardy dolarów.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy