Reklama

Reklama

Spektakularne odkrycie. Tego gatunku ośmiornicy nikt nie opisał

Niesamowite odkrycie naukowców w Chinach. Jak informują media, na wyspie Dongshan w prowincji Fujian stwierdzono nowy gatunek ośmiornicy - Callistoctopus xiaohongxu. Co ciekawe, lokalni rybacy dobrze znali tego głowonoga. Jak się jednak okazuje - mylili go z innym - popularnym w regionie gatunkiem głowonoga.

Odkrycie nowego gatunku ośmiornicy opisał portal natureworlnews.com. 

Chiny. Odkryto nowy gatunek ośmiornicy

Callistoctopus xiaohongxu - to ważąca około 40 gramów ośmiornica zamieszkująca wody Morza Południowochińskiego w rejonie Chin kontynentalnych. Odkrycia dokonano w pobliżu wyspy Dongshan

Grupa naukowców z Ocean University of China trafiła na pierwszy okaz na jednym z "wodnych marketów" ulokowanych w pobliżu molo. 

Jak czytamy, ośmiornica Callistoctopus xiaohongxu była znana lokalnym rybakom od wielu lat. Okazało się jednak, że brali głowonoga za innego przedstawiciela - odmianą pospolitej ośmiornicy długoramiennej "Octopus minor". 

Reklama

Z błędu wyprowadzili ich właśnie chińscy naukowcy, którzy zaczęli badać zakupione na targu okazy, a swoje odkrycie opisali w piśmie ZooKeys

Ośmiornica Callistoctopus xiaohongxu

Jak czytamy, nazwa xiaohongxu jest fonetycznym tłumaczeniem rodzimej chińskiej nazwy gatunku w Zhangzhou, gdzie została odkryta. Odnosi się ona do gładkiej skóry i jej czerwono-brązowego koloru. To właśnie cechy wyróżniające nowy gatunek ośmiornicy. Callistoctopus xiaohongxu charakteryzowana jest jako ośmiornica mała. Naukowcy podkreślają również, że to pierwszy nowy gatunek Callistoctopus odkryty w Chinach.

We wszystkich morzach terytorialnych Chin żyje łącznie około 130 różnych gatunków głowonogów. Dobre warunki bytowe zapewniają im ciepłe prądy morskie, które pozytywnie wpływają na bioróżnorodność.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy