Reklama

Sondaż: Rekordowe poparcie dla połączenia Mołdawii z Rumunią

Jak wynika z opublikowanego sondażu kiszyniowskiego Centrum Badań Socjologicznych, 42,5 proc. obywateli Mołdawii jest za połączeniem ich kraju z Rumunią. Portal Deschide wskazuje, że to największy odsetek poparcia w 30-letniej historii Republiki Mołdawii, a komentatorzy tłumaczą, że może chodzić o pogorszoną sytuację bezpieczeństwa.

Z badania wynika, że Rumunia uznawana jest przez największy odsetek obywateli za państwo najbardziej pomagające Mołdawii - 29,7 proc. Wśród sześciu wskazanych państw znalazła się również Polska (0,3 proc.).

Mołdawianie o przystąpieniu do NATO

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym z udziałem ponad 1000 Mołdawian, za przystąpieniem tego kraju do NATO opowiada się 22,4 proc. respondentów.

W dalszym ciągu ponad połowa mieszkańców Mołdawii jest przeciwna połączeniu ich kraju z Rumunią oraz członkostwu w NATO - odpowiednio 57,5 proc. i 54,5 proc.

Komentatorzy: Od rozpoczęcia wojny pogorszyła się sytuacja bezpieczeństwa

W ocenie komentatorów Radia Kiszyniów wraz rozpoczęciem wojny w Ukrainie, napływem setek tysięcy uchodźców i ograniczeniem dostaw surowców energetycznych przez Rosję w Mołdawii rośnie liczba obywateli deklarujących poparcie dla połączenia ich kraju z Rumunią.

Reklama

Z przeprowadzonego w maju 2022 r. sondażu przez kiszyniowski instytut badania opinii publicznej Data Inteligente (iData) wynika, że za połączeniem obu państw opowiadało się wówczas 30,7 proc. obywateli Mołdawii.

W majowym sondażu iData odsetek mieszkańców Mołdawii popierających przystąpienie ich kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego wyniósł 24,5 proc. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mołdawia | Rumunia | sondaże

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy