Reklama

Reklama

Sondaż: Jedna trzecia Rosjan myśli, że Słońce krąży wokół Ziemi

Rosyjska państwowa sondażownia przeprowadziła badanie na temat wiedzy naukowej Rosjan. Wynika z niego, że jedna trzecia obywateli Federacji Rosyjskiej uważa, że Słońce krąży wokół Ziemi, a jedna piąta, że ludzie żyli na planecie wraz z dinozaurami.

VCIOM - Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej - państwowa organizacja badawcza, która prowadzi badania socjologiczne i marketingowe zapytała obywateli Rosji o kilka zagadnień naukowych.

W badaniu wzięło udział 1600 Rosjan w wieku co najmniej 18 lat. Błąd statystyczny - według sondażowni - nie przekracza 2,5 proc.

Z opublikowanych danych wynika, że 35 proc. Rosjan uważa, że Słońce krąży wokół Ziemi. 61 proc. ma świadomość, że jest odwrotnie. Co ciekawe, tendencja jest zwyżkowa. W 2007 roku zwolenników teorii geocentrycznej było 28 proc.

Reklama

Pełny obrót Ziemi wokół Słońca trwa 365 dni. Natomiast 12 proc. respondentów uważa, że pełny obrót zajmuje naszej planecie jedynie miesiąc. 69 proc. udzieliło poprawnej odpowiedzi, a 19 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie w żaden sposób.

Ludzie na Ziemi obok dinozaurów

Zdecydowanie lepiej Rosjanom poszło z zagadnieniami dotyczącymi promieniowania. 85 proc. wie, że radioaktywne mleko nie będzie bezpieczne po przegotowaniu. 7 proc. zdecydowałoby się zaryzykować.

21 proc. Rosjan uważa, że pierwsi ludzie na Ziemi żyli wraz z dinozaurami. Jak było naprawdę, wie 66 proc. uczestników badania. 44 proc. respondentów zgodziło się, że żywność GMO powoduje raka. Przeciwnego zdania jest 35 proc., a 21 proc. nie potrafiło odpowiedzieć.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy