Reklama

Reklama

Sokoły Wolności Kurdystanu przyznały się do zamachu w Stambule

Kurdyjskie ugrupowanie Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK) przyznało się w piątek do wtorkowego zamachu w Stambule, w którym zginęło 11 osób. Turcja nie jest już bezpiecznym miejscem dla zagranicznych turystów - głosi komunikat zamieszczony na stronie TAK.

"7 czerwca rano przeprowadziliśmy atak przeciwko policyjnym oddziałom prewencji (...), żeby pomścić brudną wojnę prowadzoną w Kurdystanie" przez siły tureckie - napisało to ugrupowanie.

"Chcemy ostrzec zagranicznych turystów w Turcji i tych, którzy chcą tam pojechać: cudzoziemcy nie są naszym celem, ale Turcja nie jest już krajem bezpiecznym dla nich" - ostrzegła organizacja.

We wtorek rano w pobliżu stambulskiego Starego Miasta doszło do wybuchu samochodu pułapki. W jego wyniku zginęło 11 osób, a 36 odniosło obrażenia. Zdaniem miejscowych władz atak wymierzony był w pojazdy z policjantami. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan obarczył odpowiedzialnością za zamach bojowników z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Reklama

Ugrupowanie TAK jest powiązane ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną PKK.

Atak tureckich myśliwców

Tymczasem tureckie źródła wojskowe poinformowały w piątek, że dziesięciu bojowników PKK zginęło w atakach tureckich myśliwców na obszary na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Irakiem. 

W Turcji od wielu miesięcy obowiązuje stan podwyższonego pogotowia w związku z serią ataków przypisywanych Państwu Islamskiemu (IS) lub związanych ze wznowieniem konfliktu kurdyjskiego.

Operacje tureckiej armii w wielu miastach południowo-wschodniej Turcji, zamieszkanej głównie przez ludność kurdyjską, spowodowały exodus mieszkańców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy