Reklama

Reklama

SNP ogłosiła historyczne zwycięstwo w wyborach do parlamentu Szkocji

Przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon ogłosiła w piątek "historyczne zwycięstwo" w wyborach do parlamentu Szkocji. Zastrzegła, że nie przeliczono jeszcze wszystkich głosów, ale "już jest jasne", że SNP wygrała trzecie wybory z rzędu.

Dzień wcześniej w ramach wyborczego maratonu, okrzykniętego "Super Czwartkiem", mieszkańcy Wielkiej Brytanii wybierali m.in. nowego burmistrza Londynu, a w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej - deputowanych do narodowych parlamentów.

W piątek rano SNP miała zapewnionych 58 mandatów po przeliczeniu głosów dotyczących ok. 90 mandatów; w sumie w parlamencie Szkocji zasiada 129 deputowanych. Konserwatyści według wstępnych szacunków zdobyli 15 miejsc, Partia Pracy - 11, a Liberalni Demokraci i Zieloni - po cztery.

Podczas poprzednich wyborów w 2011 roku SNP zapewniła sobie 69 mandatów.

Reklama

- SNP wygrała trzecie z rzędu wybory do parlamentu Szkocji. To się nie wydarzyło nigdy wcześniej w historii szkockiego parlamentu - mówiła Sturgeon.

Zaledwie 20 miesięcy po przegranym referendum w sprawie niepodległości Szkocka Partia Narodowa cieszy się skokiem poparcia w sondażach. SNP zapowiadała, że w przypadku ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE w następstwie referendum z 23 czerwca będzie nalegać na powtórzenie referendum niepodległościowego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy