Reklama

Reklama

Śmierć rosyjskich najemników w Syrii? Ławrow się tłumaczy

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że doniesienia niektórych mediów o setkach rosyjskich najemników zabitych ostatnio w Syrii to próba wyzyskania wojny w tym kraju do własnych celów.

"To, co czytamy o setkach, a może i o tysiącach zabitych (rosyjskich) najemników, to próby frymarczenia wojną, która w Syrii, niestety, wciąż trwa" - powiedział Ławrow dziennikarzom w kuluarach konferencji zorganizowanbej przez Klub Wałdajski.

"Te próby uważam za co najmniej niestosowne - powiedział szef rosyjskiego MSZ. Jego zdaniem publikowane są "wysmażone wiadomości" bez "przytaczania konkretnych faktów". "Dochodzenie trwa, proszę się uzbroić w cierpliwość" - poradził Ławrow dziennikarzom.

Śmierć rosyjskich najemników w Syrii?

Agencja TASS przypomina, że w lutym amerykańska telewizja CBS informowała, że obywatele Rosji wchodzili w skład syryjskich sił prorządowych, które 7 lutego w okolicach miejscowości Hiszam w prowincji Dajr az-Zaur miały zaatakować wspierane przez USA siły opozycyjne. Wówczas w następstwie nalotu sił koalicyjnych pod wodzą USA na syryjskie cele mieli zginąć rosyjscy najemnicy. Niektóre doniesienia medialne mówiły o kilkudziesięciu zabitych Rosjanach. 

Reklama

Rosyjski dziennik "Wiedomosti" napisał w ubiegłym tygodniu, że w ataku z 7 lutego zginęło co najmniej pięciu Rosjan, najprawdopodobniej z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej Wagner. Według gazety najemnicy z grupy Wagnera wraz z syryjskimi wojskami rządowymi próbowali odbić pole naftowe, kontrolowane przez sprzymierzoną z USA arabsko-kurdyjską milicję pod nazwą Syryjskie Siły Demokratyczne.

Media zachodnie i rosyjskie wielokrotnie pisały o grupie Wagnera, informując, iż formacja ta walczy w Syrii; podawano, że ta prywatna firma najemnicza prowadziła też działania zbrojne na wschodzie Ukrainy.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa potwierdziła w minionym tygodniu, że w ostrzale w prowincji Dajr az-Zaur zginęło prawdopodobnie pięć osób będących obywatelami Federacji Rosyjskiej, przy czym zaznaczyła, że nie chodzi o rosyjskich żołnierzy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie może wykluczyć obecności w Syrii rosyjskich cywilów, zapewnił jednak, że nie mają oni związków z rosyjskimi siłami zbrojnymi.

Rosyjskie prawo zabrania zatrudniania najemników wojskowych. Tymczasem według różnych informacji pojawiających się w mediach zachodnich, w Syrii zginęło od kilkudziesięciu do nawet kilkuset Rosjan - najemników z grupy Wagnera. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy