Reklama

Reklama

Śmierć Michaiła Gorbaczowa. Co ostatni przywódca ZSRR sądził o polityce Putina?

Rosyjskie media poinformowały we wtorek o śmierci ostatniego przywódcy ZSRR, Michaiła Gorbaczowa. Polityk nie krył, że w ostatnim czasie jego wizja dotycząca przyszłości kraju była odmienna niż Władimira Putina. Twierdził, że prezydent Rosji "oszukuje ludzi".

Po śmierci Michaiła Gorbaczowa w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się kondolencje od polityków z całego świata. Jak przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, Władimir Putin również "wyraża głębokie współczucie" i złoży kondolencje rodzinie byłego przywódcy ZSRR.

Relacja Gorbaczowa z Putinem 

Kiedy Gorbaczow odszedł z polityki, zaczął jawnie krytykować działania Putina, które prowadziły do całkowitego upadku demokracji w Rosji. W wywiadzie dla CNN z 2012 roku, po kolejnej już wygranej Putina w wyborach, Michaił Gorbaczow został zapytany o to, czy prezydent Rosji wprowadzi jakąkolwiek reformę w kraju.

Reklama

- Już w trakcie wieczoru wyborczego mówiłem, że jeżeli prezydent Putin i jego otoczenie w przyszłości dalej będą próbować oszukiwać ludzi swoją polityką, to się nie uda. Nasilą się protesty, bo dla Rosji nie ma innego wyjścia z tego ślepego zaułka niż zwrot w stronę prawdziwej demokracji - mówił były przywódca ZSRR.

W wywiadzie zaznaczył również, że otwarcie mówi o tym, co mu się nie podoba w polityce Putina, bo na tym polega otwarta dyskusja.

Stosunek Gorbaczowa do wojny w Ukrainie

W 2014 roku, kiedy doszło do aneksji Krymu, Gorbaczow zapytany przez syberyjski serwis informacyjny o toczącą się wojnę, nazwał ją wprost, "absurdem". Od 24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę na pełną skalę, Michaił Gorbaczow nie wypowiedział się na ten temat publicznie. Kilka dni po rozpoczęcia inwazji fundacja jego imienia wydała komunikat, w którym wezwano do rozpoczęcia rozmów pokojowych. 

Pojawiały się również doniesienia, że podczas rozmowy ze swoim przyjacielem Gorbaczow przyznał, że jest zawiedziony działaniami Putina, które doprowadziły do upadku wszystkiego, co udało mu się wypracować gdy był przywódcą ZSRR.   

Telegram kondolencyjny Putina 

 

Prezydent Rosji przekazał w telegramie kondolencyjnym, że były sowiecki przywódca Michaił Gorbaczow miał "ogromny wpływ na bieg historii świata". Putin dodał również, że Gorbaczow "głęboko rozumiał, że reformy są konieczne" i starał się zaproponować własne rozwiązania problemów, z którymi zmagał się Związek Radziecki w latach 80. XX wieku - przekazuje agencja Reutera.

- Gorbaczow był mężem stanu, który przejdzie do historii - powiedział Dmitrij Pieskow. 

- To człowiek, który otworzył Związek Radziecki, miał dobre relacje z Ronaldem Reaganem i Margaret Thatcher, ale też wykazywał się "niesłusznym romantyzmem" w kwestii serdecznych stosunków z Zachodem - dodaje rzecznik Kremla. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy