Reklama

Służby specjalne: IS planuje falę zamachów

Francja jest ewidentnie na celowniku Państwa Islamskiego (IS), które szykuje się do przeprowadzenia "kampanii terrorystycznych ataków" w kraju - powiedział szef Dyrekcji Generalnej Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) w wystąpieniu ujawnionym w czwartek.

Szef DGSI Patrick Calvar przemawiał 10 maja na posiedzeniu komisji ds. obrony Zgromadzenia Narodowego, czyli izby niższej parlamentu. W czwartek francuskie media przekazały jego słowa opierając się na ujawnionych stenogramach.

"Wiemy, że Daesz (czyli IS - red.) planuje kolejne ataki - używając bojowników przebywających w (naszej) strefie, korzystając z tras, które umożliwiają dostęp do naszego terytorium - i wiemy, że Francja jest oczywistym celem" - powiedział Calvar.

"Daesz znajduje się w sytuacji, która doprowadzi go do próby uderzenia jak najszybciej i jak najmocniej się da: organizacja napotyka trudności militarne w terenie i będzie chciała odwrócić uwagę i pomścić ciosy koalicji" - dodał.

Reklama

Najbardziej prawdopodobna forma ataków

Jego zdaniem najbardziej prawdopodobna forma ataków to seria ładunków wybuchowych podłożonych w miejscach gromadzenia się znacznych tłumów, tak by powtarzające się eksplozje wywołały nie tylko liczne ofiary, ale również panikę wśród ludności. W tym miejscu media wskazują, że za niecały miesiąc we Francji rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej, w ramach których przewidziano rozegranie 51 meczów i organizację paru wielkich stref kibica. W sumie we Francji oczekuje się 2,5 mln piłkarskich fanów.

Calvar ocenił, że Francja jest obecnie "najbardziej zagrożonym krajem" zarówno ze strony IS jak i Al-Kaidy.

Dodał, że podczas gdy władze obserwują coraz mniej wyjazdów młodych Arabów z Europy do Syrii i Iraku, by przyłączyć się do szeregów Państwa Islamskiego, coraz więcej dżihadystów ma zamiar powrócić do Europy. "Ich zamiary krzyżuje jednak Daesz, który uważa takich bojowników za zdrajców i natychmiast przeprowadza ich egzekucję". Poinformował, że obecnie w Syrii i Iraku przebywa ok. 645 francuskich obywateli lub rezydentów, zaś w drodze z lub do regionu jest kolejnych 200.

Dzieci są szkolone do walki

Szef DGSI oszacował także, że na terenach zajętych przez IS jest ok. 400 dzieci - dwie trzecie przybyło tam z rodzicami, zaś pozostałe przyszły na świat już na miejscu, co oznacza, że mają maksymalnie cztery lata. Dzieci są szkolone do walki od najmłodszych lat i stanowią realne niebezpieczeństwo. Calvar powiedział, że dysponuje filmami, na których widać, jak nieletni przeprowadzają egzekucje więźniów.

Według niego dotychczasowe śledztwo po marcowych zamachach w Brukseli pokazało, że stoją za nimi "bardzo dobrze zorganizowane, hierarchiczne, zmilitaryzowane struktury złożone z osób komunikujących się ze swoim ośrodkiem dowodzenia". "Ta komunikacja jest stała i nie powiodła się żadna próba jej przechwycenia" - podkreślił Calvar, nawiązując do szyfrowania smartfonów.

"Eksterniści pojawią się wszędzie"

Ocenił także, że Europa jest "w wielkim niebezpieczeństwie" ze strony ekstremistów, którzy "pojawiają się wszędzie". W tym kontekście powiedział, że podlegle mu służby interesują się środowiskami skrajnej prawicy, "która tylko czeka na konfrontację". "Myślę, że ta konfrontacja będzie miała miejsce. Jeszcze jeden-dwa zamachy i ona nastąpi. Naszą powinnością jest więc wyprzedzenie i zablokowanie wszystkich tych grup, które chciałyby wywołać starcia między różnymi społecznościami" - powiedział.

W listopadzie ubiegłego roku komórka IS przeprowadziła serię zamachów w Paryżu, w tym na położonym na przedmieściach wielkim stadionie w Saint-Denis, w których zginęło w sumie 130 osób. W marcu do dwóch zsynchronizowanych zamachów doszło w Brukseli; zginęły 32 osoby. Śledztwo wykazało, że obu ataków dokonała ta sama, francusko-belgijska komórka dzihadystów.

Francuski parlament przyjął w czwartek przedłużenie o kolejne dwa miesiące, do końca lipca, stanu wyjątkowego, wprowadzonego po zamachach w Paryżu z 13 listopada. Rząd wyjaśniał, że przepisy mają obowiązywać podczas rozgrywanego na 10 stadionach w całym kraju Euro 2016 oraz wyścigu kolarskiego Tour de France. Piłkarskie mistrzostwa Europy mają odbyć się we Francji między 10 czerwca a 10 lipca, a Tour de France w dniach 2-24 lipca.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ataki we Francji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy