Reklama

Słowenia: Minister obrony został zdymisjonowany

Parlament Słowenii zagłosował w czwartek za dymisją ministra obrony Janko Vebera, który zlecił wojskowym służbom specjalnym sprawdzenie ewentualnych następstw dla bezpieczeństwa kraju planowanej prywatyzacji operatora telekomunikacyjnego Telekom Slovenia.

Za dymisją głosowało 68 deputowanych wobec 11 przeciw w 90-osobowym parlamencie. Kilka dni wcześniej Veber odmówił odejścia ze stanowiska.

Veber jest wiceszefem partii Socjaldemokraci (SD), która głosowała przeciwko dymisji. Oczekuje się jednak, że ugrupowanie to pozostanie w koalicji rządzącej. Partia ogłosiła, że jest gotowa przedstawić innego kandydata na stanowisko ministra obrony.

Dymisji ministra zażądał premier Miro Cerar po ujawnieniu przez komisję parlamentarną, że Veber zwrócił się do wojskowych służb specjalnych o analizę skutków przyszłej prywatyzacji Telekomu dla bezpieczeństwa kraju.

Reklama

Telekom jest jedną z 15 słoweńskich firm, które zostały przeznaczone do prywatyzacji w 2013 roku. W tym samym roku kraj z trudem zdołał uniknąć międzynarodowej pomocy dla swoich banków.

Do tej pory sprywatyzowano tylko trzy przedsiębiorstwa z tej listy.

Od odłączenia się od Jugosławii i ogłoszenia niepodległości w 1991 roku Słowenia niechętnie sprzedawała największe przedsiębiorstwa, więc rząd w dalszym ciągu kontroluje tam około połowy gospodarki.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy